Şanlıurfa'da görüntülendi

Nesli tükenmek üzere olan '' çöl varanı '' Orman ve Su İşleri Bakanlığı ekipleri tarafından Şanlıurfa'da görüntülendi.

Şanlıurfa'da görüntülendi

 Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu;

Nesli tükenmekle karşı karşıya olan Türkiye sınırları içerisinde Şanlıurfa ve Şırnak'ta sınırlı bir şekilde görünen ve timsah yapısına sahip bu canlıların korunması için ellerinden geleni yapacaklarını ve vatandaşların bu tür hayvanlara karşı daha dikkatli olması gerektiğini ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri nesli tükenmekte olan çöl varanını Şanlıurfa'da yakından görüntüledi.

Şanlıurfa Kızılkuyu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda av koruma ekipleri tarafından farkedilen ve dev kertenkele türünden olan çöl varanı ekipler tarafından yakından görüntülendi. Yapılan açıklamalarda çöl varanının yavru olduğu ifade edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, çöl varanlarının kemirgenler ve sürüngenler grubunda yer aldığını ve bu canlıların yumurtayla beslendiğini ifade ederek, nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bu canlıların korunması için ellerinden gelen tüm çalışmaları sağladıklarını belirtti.Vücutlarına oranla, küçük kafa yapıları, gözleine yakın burun delikleri ve açık kahverengi gözleri ile tanınan bu çöl varanlarının boyu yaklaşık 25 santimetre olduğu ve ortalama yaşam Ömürlerinin 8 yıl olduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER