18 Nisan 2013 Perşembe 00:00
Sağlıkta Şiddet Artık Sona
banner23
Gaziantep’te geçen yıl görev yaptığı hastanede hasta yakını tarafından uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden doktor Ersin Arslan’ı anmak ve sağlıkta son yıllarda artan şiddet olaylarını protesto etmek amacıyla Türkiye genelinde dün gerçekleşen bir günlük iş bırakma eylemine Urfa da katıldı. Sabah saatlerinden itibaren iş bırakan Doktorlar daha sonra Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi.

"SAĞLIKTA ŞİDDETE YÖNELİK TEDBİRLER ALINMADI"

Özellikle geçtiğimiz yıl sağlık olaylarında şiddetin artmasının en son örneği Gaziantepli Doktor Ersin Arslan olmuştu. Arslan’ın ölümü birinci yılını doldururken Türkiye genelinde meslektaşları onu anmak için bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Dün öğlen saatlerinde basın açıklaması düzenleyen Urfalı doktorlar, Arslan’ın ardından sağlıktaki şiddet olaylarının son bulması için geniş çaplı çalışmalar başlattıklarını ancak buna rağmen önlem alınmadığını iddia etti. Urfalı doktorlar, "biz hekimler ve diğer tüm sağlık çalışanları meslektaşımız Arslan’ı kaybettikten sonra sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının son bulması için çok geniş katılımlı toplantılar, çalıştaylar yaptık. Sorunlarımızı ve önerilerimizi başta Sağlık ve Adalet bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara ilettik. Ancak buna rağmen gerekli tedbirler alınmadı" diye açıklamada bulundular.

"CEZALAR UMUT VERİCİ AMA YETERSİZ"

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir kadın doktora bıçaklı saldırıda bulunmasını hatırlatan Urfalı doktorlar, "bu olayın ardından saldırıda bulunanlara 11 ve 9 yıllık hapis cezaları verildi. bu umut vericidir ancak yeterli değildir. Biz şiddete maruz kalan sağlık çalışanları olarak yargının daha hızlı ve daha caydırıcı tedbirler alınmasını istiyoruz. Bu sorunun çözümündeki en önemli aşamalardan birinin bu olduğunu düşünüyoruz" diye konuştular.

"URFA VALİSİ SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK SERGİLEDİĞİ TUTUM ÖRNEK BİR TUTUMDUR"

Sağlıkta yaşanan sorunları dile getiren Urfalı doktorlar Urfa Valisinin sağlık çalışanlarına yönelik sergilediği tutumunun örnek olduğunu söylediler. Urfalı doktorlar,  "sağlıkta yaşanan problemlerinin nedenlerinin başında sağlık politikaları ve düzenlemeleri gelmektedir. Sağlıkta yaşanan sorunlarının yegane  sebebi olarak sağlık çalışanlarının gösterilmesi kabul edilemez bir davranıştır.Bir süre önce Harran Üniversitesi’nde yaşanan bir olayda Şanlıurfa Vali’sinin  sağlık çalışanlarına yönelik aldığı olumlu tutum  ve sağlık çalışanlarını sahiplenmesi tüm yöneticilere örnek olmalıdır Hafızamızda halen tazeliğini koruyan, hekimleri hedef alan açıklamalardan uzak durulmalıdır. Özellikle basın kuruluşları sağlıkla ilgili yaptıkları yayınlarda sorumlu davranmalıdır. Çünkü hepimiz bilmekteyiz ki yayın kuruluşlarının sağlıkla ilgili konularda yaptıkları özensiz haberler çok dramatik olaylara yol açmaktadır. Dünyanın  en zor mesleğini uygularken hiç bir hekim  hastasına zarar vermeyi düşünmez,düşünemez. Çünkü her tıp öğrencisi  "önce zarar vermeyeceksin" şiarıyla eğitimini sürdürür ve tamamlar. Diğer tüm mesleklerde olduğu gibi sağlık hizmetlerinin verilmesindeki yanlışlıkların, ihmallerin hesabının sorulacağı yer de yargıdır, mahkemelerdir. Biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak gittikçe ağırlaşan iş yüküne, özel sektörde güvencesiz çalıştırılmaya, keyfi görevlendirmelere, gittikçe artan itibarsızlaştırmaya rağmen görevimizi her zamankinden daha iyi yapmaya çalışıyoruz. Bizler hekimlerin huzurlu bir sağlık hizmeti sunduğu ve hastalarında nitelikli bir hizmet aldığı bir ortamda çalışmak istiyoruz" ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından grup alkışlarla durumu bir süre protesto etti.

DOKTORLAR EYLEMDE HASTANELER BOŞTA

Acil ve yatan hastalar dışında dün hiçbir hastaya doktor bakmayınca hastaneler boş kaldı. Eylemden habersiz olan vatandaşlar sabah saatlerinde hastaneye gelince geri dönmek zorunda kaldı. Uzak yerden gelen hastalar ise hastane bahçesinde beklemeye koyuldu. Bazı hastalar hastane içerisinde sedye üzerinde beklerken SSPE Hastası bir çocuk da rapor almak için Hastane Kurulunun mesaiye dönmesini bekledi.

VİRANŞEHİR’DE DE EYLEM

Viranşehir SES Şubesi tarafından organize edilen eylem için onlarca sağlık çalışanı Viranşehir Devlet Hastanesi önünde bir araya geldi. Eylemde, sağlık çalışanlarına Genel-İş ve Eğitim-Sen de destek verdi. Eylemde açıklama yapan Diş Hekimi Ferdi Çetin, iş bırakarak sağlık sistemindeki yanlışlara dikkat çekmek istediklerini belirtti. Sağlık çalışanlarının daha iyi bir hizmet vermesi ve vatandaşların sağlık sisteminden daha iyi faydalanması için yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Çetin, “Sağlık çalışanları şiddeti sadece hasta yakınlarından görmüyor. Birçok alanda şiddete maruz kalıyoruz. Ve bugün üzgünüz ki sizlere daha iyi hizmet verebilmek için iş bırakıyoruz” diye konuştu. 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.