Sağlıklı et için onaylı yerlerden alışveriş yapın

Şanlıurfa’da tüm çalışmalara rağmen kaçak et kesiminin önüne geçilemiyor. Tarım il müdürlüğüne bağlı kurumda kurallara uygun kesimler yapılırken, vatandaşların da bu konuda hassasiyet göstermesi bekleniyor.

Sağlıklı et için onaylı yerlerden alışveriş yapın
Şanlıurfa hayvan pazarı civarı başta olmak üzere birçok yerde kaçak kesim yapılıyor. Kaçak kesim de sağlığı tehdit ediyor. Gıda Tarım İl müdürlüğü bu kapsamda gerekli mücadeleyi veriyor ancak yine bu kesimler önlenemiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onayıyla açılan bir kurumda kurallara uygun kesim yapılarak, kentteki et satış noktalarına dağıtılıyor. Vatandaşların da kurallara uyan et merkezlerinden et alışverişi yapması bekleniyor. Kurumun Müdürü Aziz Özçelik, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “bilindiği üzere kentimizde çok sayıda kaçak kesim yapılıyor. Burada Tarım bakanlığının onayıyla hekimler nezaretinden kesim yapıp, et satış noktalarına dağıtıyoruz. Kaçak et kesiminin önüne geçmek için vatandaşlarımıza büyük görev düşüyor. Onlar, mühürlü et satışının yapıldığı yerlerde alışveriş yapsınlar. Ancak bu şekilde kaçak kesimin önüne geçebiliriz” diye konuştu.
Kaçak yollarla kesilen hayvanların hastalıklı olabileceğini hatırlatan Özçelik, “bizim kurumda hayvanlar önce kontrolden geçiyor. Sağlıklı olup olmadığı denetlendikten sonra kesi yapılıyor. Denetlenmeden kesilen hayvanın hasta olup olmadığını bilemeyiz. Bu da belli başlı hastalıklara yol açar. Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Kurumun veteriner hekimi Orhan Acartürk de, kesimle ilgili yaptığı açıklamada, bölgede hayvan hastalıklarının olduğunu, bu hastalıkların insanlara bulaşmaması için denetlemenin şart oluğunu belirterek, “evet bölgemizde hayvancılık fazla olduğu kadar hayvan hastalıkları da fazla. Mesela biz burada her hayvanı kesmiyor. Sağlık açısından tehdit oluşturmayan hayvanları kesiyoruz. Ama kaçak yollarla kesilen hayvanlarda bu denetim yapılmıyor ve bu da vatandaşın sağlığını tehdit ediyor. Bizim vatandaşlardan ricamız, gıda tarım ve hayancılık onayının bulunduğu et merkezlerinden alışveriş yapmalarıdır” dedi.

HABER: Rıdvan ORTAKAYA

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2016, 13:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER