Rusya’nın doğalgaz krizi Urfa’yı da vurdu

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan savaş uçağı krizi Urfalı sobacıları da vurdu.

Rusya’nın doğalgaz krizi Urfa’yı da vurdu

Harun Kevrek...

Türkiye sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rus Savaş Uçağının düşürmesinin ardından karşılıklı tartışmalar her geçen gün şiddetlenerek arttı. Rusya’nın yaptığı “Doğalgazı keseriz” açıklamasıyla gerilimin tırmanmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu; “Gerekirse tezek yakarız ama sınırlarımızı çiğnetmeyiz” diyerek Rusya’nın açıklamasına cevap verdi. Doğalgazın kesileceği korkusu ve kışın yakın olması vatandaşları sobalara yönlendirdi.

ŞANLIURFA SANAYİSİNDEN GÜNEYDOĞU’YA

Yaşanan doğalgaz krizi ve yaklaşan kış nedeniyle vatandaşlar sobalara yöneldi. Soba üretiminde bölgeye hükmeden Şanlıurfa sanayisi sobalarda seri üretime geçti. Şanlıurfa Kartaş Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı soba satışlarının arttığını belirterek şu ifadeleri kullandı;

“ Soba satışlarında taleplerin fazla olmasıyla seri üretime geçtik. Ürettiğimiz sobaları Şanlıurfa’nın yanı sıra tüm Güneydoğu bölgesine ihraç ediyoruz. Bu günlerde seri üretimlerimize hız verdik. Günde ortalama bin civarı soba üretiyoruz”

DEDAŞ’I SIKINTILI GÜNLER BEKLİYOR

Rusya ile yaşanan sınır ihlali krizi ve tartışmalar her geçen gün tırmanırken doğalgaz gündemi halen sıcaklığını koruyor. Rusya’nın doğalgaz keseceğini söylemesinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek veren vatandaşlar tekrardan sobalara yöneldi. Vatandaşların sobalara yönelmesi satışları iki katına çıkarırken, DEDAŞ’ı da düşündürmeye başladı. Olası bir doğalgaz kesintisinde DEDAŞ’ın enerji yükünü yüzde yüz arttıracağı düşünülüyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2015, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER