Ramazan'da Lokantacılar Kebap Siparişi Yetiştirme Telaşına Girdi

Şanlıurfa’da patlıcan ve biber keyfinin yaygın olduğu kentte lokantacılar Ramazan'da kebap siparişi alıyor. vatandaşlar, kiloyla aldıkları etleri, lokantalara götürüp pişirme ücreti karışlığında karışık kebap yaptırıyor.

Ramazan'da Lokantacılar Kebap Siparişi Yetiştirme Telaşına Girdi
Şanlıurfa’nın vazgeçilmez lezzetlerinden Patlıcanlı Kebap Ramazan ayında büyük rağbet görüyor. Yerli mahsul patlıcanların tezgahlarda yer almasıyla birlikte kebaba da talep arttı. Şanlıurfa genelinde bulunan restoranlarda iftar için kebap pişiremeye başlandı. Kapalı olan lokantalar belirli bir fiyat karşılığında kilo ile kebap pişiriyor.
Kentte iftarlarını meşhur Urfa kebabıyla açmak isteyen vatandaşlar, daha ekonomik hale gelen kilo hesabıyla kebap siparişini veriyor. Kasaptan aldıkları 1 kilo etten, 5,5 kişilik porsiyon kebap yaptırmak için lokantalara giden vatandaşlar, pişirme ve garnitür parasını vererek, iftar yemeklerini hazırlıyor.
Lokantada kebap pişirttiren Ali Kaya “Bazen iftara misafirlerimizi davet ettiğimiz sırada herkesin tercih ettiği kebaba yöneliyoruz. Bunun için evde mangal yakmak yerine oruçlu vatandaşlarımızı da düşünerek, lokantalarına sipariş veriyoruz. 40 liraya aldığımız bir kilo etten 5,5 kişilik kebap çıkıyor. Buna pişirme parası, salata ve içeceklerini katarak 15-20 lira ekstra ücret ödüyoruz. Zahmetsiz bir şekilde iftardan önce sipariş verdiğimiz karışık kebabımızı alıyoruz“ diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER