09 Nisan 2014 Çarşamba 00:00
 “Polislik zor ve onurlu görevdir”
banner23

Önen, Türk Polis Teşkilatı’nın 169. Yıldönümü ve polis haftası nedeniyle mesaj yayınlayarak, polisin halkın huzuru için çalıştığını söyleyerek, polislik mesleğinin zor ve onurlu bir meslek olduğunu söyledi.

"Polis Haftası", 10 Nisan günü de "Polis Günü" olarak kutlandığını belirten Önen, “Polis Teşkilatımız, 169 yıldan beri bu anlamlı görevi başarıyla yerine getirmek suretiyle, Türk Milletinin tüm bireylerinin gönlünde hak ettikleri yeri almış bulunmaktadır. Kanun hâkimiyetini sağlama ve suçlularla mücadele gibi önemli bir görevi yerine getirerek, toplumumuzdaki huzur ve güven ortamını tesis eden Polis Teşkilatımızın, bu anlamlı haftası ve ‘Polis Günü’, İl Emniyet Müdürümüz Sıtkı Akgün'ün öncülüğünde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Polis Haftası içinde düzenlenen etkinliklerin, Polis-Halk işbirliğinin sağlanması, bu mesleğin ve yapılan hizmetlerin toplum yaşamı için öneminin vurgulanması, bu hizmetin daha çağdaş ve verimli şekilde verilebilmesi için polislerimize bir mesaj verilmesi bakımından da, büyük önemi bulunmaktadır” dedi.

Önen, açıklamasının devamında “10 Nisan 1845 tarihinden itibaren polis adı altında hayata geçmiş olan Emniyet Teşkilatımız, Polis-Halk işbirliğini sağlayarak ve bireylerde gereken güveni tesis ederek, yerine getirdikleri bu görevlerini, bundan böyle de milletinden aldığı güç ve destekle, başarıyla yerine getireceklerine içtenlikle inanıyorum. ‘Polis Haftası’ ve ‘Polis Günü’ nedeniyle, bu zor, zorluğu ölçüsünde de onurlu görevlerini büyük bir özveriyle ve insan sevgisiyle yerine getirmekte olan tüm emniyet mensuplarımızı takdir ediyorum. Polisimize aile bireyleriyle birlikte, sağlık, huzur ve mutluluklar temenni ediyorum. Vatanı ve milleti uğruna canlarını veren Emniyet mensuplarına da, Allah’tan rahmet, yakınlarına, gazilerimize, emeklilerimize ve bütün Şanlıurfa halkına da esenlikler diliyorum” şeklinde konuştu.

İLK POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞU (10 NİSAN 1845)

1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845 (12 Rebiü’l Evvel 1261)’den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edildi.

Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845’te İstanbul’da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirildi.

Bu nizamnamede polis teşkilatının kuruluş amacı, belde güvenliğini sağlamak olarak belirtilmiş.

Bu çalışmalara rağmen, karışıklık devam etmiş, İstanbul’da polis hizmeti; Yeniçeri Ağası yerine geçen Serasker, İhtisap Ağası ve Polis adını taşıyan teşkilatlar tarafından yürütülmüştür. Taşrada ise güvenlik hizmetleri, Sipahilerden oluşan zaptiyelerle ve Asakir-i Mansure alaylarıyla yürütülmüş. Haber Merkezi 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.