“Pardon ama TOKİ, bu neyin aidatı?”

Şanlıurfa’da yapıldığı günden bu yana sürekli haberlere konu olan Maşuk 450 konut TOKİ evleri son olarak aidatlar ile gündeme geldi.

“Pardon ama TOKİ, bu neyin aidatı?”
Geçtiğimiz seçim öncesinde Tarım ve Köy İşleri Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla yapılan anahtar teslim töreninde Maşuk 450 konut ve Karaköprü basın sitesinin anahtarları sahiplerine verildi. 
450 konuttan evlerini teslim alan vatandaşlar 2 aydır ilkel şartlarda yaşıyor. Son olarak Site Yönetimi adı altında toplanan aidat bina sakinlerine isyan bayrağını çektirdi.  
EVLERDE BİRÇOK EKSİK VAR
Karaköprü Maşuk Mahallesinde bulunan 450 Konut TOKİ evlerinde birçok eksik bulunuyor. Evlere giren vatandaşlar yaşanan sıkıntılardan dolayı isyan ediyor. Evlerin kapı, pencere, parke, mutfak dolapları, elektrik, tuvalet, banyo ve lavabolarında büyük sıkıntılar olduğunu gören ev sahipleri evlerini deyim yerindeyse tamamıyla bakıma alıyor. 
Yüklenici firma bina girişlerine eksiklerin giderilmesi için gerekli ustaların numaralarını yazmış fakat bina sakinleri, aradıkları yetkililerden “eksikler için geleceğiz” cevabını aldıklarını belirterek, yaklaşık 2 ay geçmesine rağmen sorunlar için iç kapı ustaları dışında kimsenin gelmediğini ifade ediyor. 
ARA IŞIKLANDIRMALAR GECE GÜNDÜZ YANIYOR
Öte yandan binanın ara aydınlatma sisteminin gece gündüz yanıyor olması da bina sakinlerini rahatsız ediyor. Aydınlatmalar gündüzleri de insanları gördüğünde otomatik olarak faaliyete geçiyor. Bina sakinleri bu durumun israf olduğunu belirterek defalarca yetkililere iletmesine rağmen sorun bir türlü çözülmüyor. 
ASANSÖRLER 2 AYDIR ÇALIŞMIYOR
Binaların asansörleri de ilk günden bu yana çalışmıyor. Bina sakinleri yaklaşık 2 ay önce yerleştiği binalarda asansörlerden faydalanamıyor. Sürekli arıza işaretinin görüldüğü asansörler bir türlü faaliyete geçirilmiyor.
VATANDAŞLAR SICAK SUYA VE DOĞALGAZA HASRET
TOKİ 450 konutta ikamet eden vatandaşların en büyük sıkıntılarının başında ise sıcak su geliyor. Kış ayına girerken ısınma ve sıcak su sıkıntısı yaşayan vatandaşlar; “ Doğalgaz henüz gelmedi ısınma sıkıntısı yaşıyoruz. Tek odayı elektrikli sobalarla ısıtıyoruz. Sıcak suyumuz zaten yok merkezi güneş enerjisi bile devrede değil. Sıcak suyumuzu da ocakta su ısıtarak sağlıyoruz. Resmen milenyum çağında yokluk yaşıyoruz” şeklinde konuştu. 
Ayrıca Konuyla ilgili TOKİ ile Urfa Gaz arasında görüşmelerin devam ettiği öğrenildi. 
TEMİZLİK AYDA YILDA BİR YAPILIYOR
Haftada bir yapılması gereken bina temizliği ise 2 aydır yapılmıyor. Hiçbir hizmeti alamadıklarını belirten bina sakinleri; “ iki aydır burada ikamet ediyorum. Hiçbir temizlik hizmeti görmedik. 2 ayın ardından geçen hafta temizlik yapıldı” dedi 
“KAPICIDA YOK GÜVENLİKTE” 
450 konutta ne güvenlikçi nede kapıcı bulunuyor. Bina sakinleri TOKİ’lerde güvenlik ve kapıcı olması gerektiğini ifade ederek; “ Bankalar bizim aidatı 77 lira olarak belirledi. Ne parası olduğunu sorduğumuzda bina aidatı olduğunu söyleyen bankacılar kapıcı, güvenlik, ara elektrik ve temizliğin ücretleri olduğunu ifade etti. Fakat bu hizmetlerin hiç birini alamıyoruz” sözlerini sarf etti.
TTNET VE ŞEBEKE SIKINTISI 
Bölgenin sıkıntıları saymakla bitmiyor. TTNET alt yapısı olmadığı için kullanıcılar internet hizmetinden faydalanamazken, Vodafone, Avea ve Turkcell operatörlerinde de şebeke sıkıntısı yaşanıyor. 
“PARDON AMA TOKİ, BU NEYİN AİDATI?” 
450 Konutta evleri çıkan vatandaşların ev heyecanı evlere girmesiyle kursağında kaldı. Evlerinde birçok eksiği bulunan vatandaşlar son olarak alamadıkları hizmetin aidat parası istenince isyan bayraklarını çekerek; “ Pardon ama TOKİ, bu neyin aidatı” ifadesini kullandı. 
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2015, 13:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf
yusuf - 4 yıl Önce

Ben aidat falan ödemiyorum gerekirse mahkemeye gidelim varsa hakları alsınlar hiç bir hizmet yok para istiyorlar herkes kafa koparıyor...

Masuk  toki
Masuk toki - 4 yıl Önce

Bende aidat vermeyecem hizmet yok neyin aidati

Serhad
Serhad - 4 yıl Önce

Neyin aidatı bu kış boyunca elektrikli soba ile ısındık sıcak suyu kendi imkanlarımız ile ısıttık asansör daima arızalı temizlik sıfır.... Vs. Aidat yok

Ayla Tulbur
Ayla Tulbur - 3 yıl Önce

Daha Aralık ayının 2 sinde 1000 TL ödeme yaptım dün msj geliyor 487.40 aidat borcumuz var diye neyin kafası bu ya bir kuruş bile vermiyorum

mehmet
mehmet - 2 yıl Önce

arkadaşlar sadece bunlar site yönetimi altında haksız kazanç elde eden mafya bozuntuları.bizler koyun degilizki bizi güden birileri olsun bizler insanız kendi çobanlığımızı kendimiz yapabiliriz.ödeme yapmasanız dahi hiç kimse hiçbişey yapamaz kendi bılok defterinizi oluşturup kendi yöneticinizi seçiniz noterden onaylatın.işte bukadar.

SIRADAKİ HABER