Pamuk Tarlasında Ders İşlediler

Şanlıurfa’da özel bir okulun öğrencileri Sosyal Bilgiler dersini Pamuk tarlasında işlediler. 5.sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Müfredatında geçen “Bölgemizin Ekonomik Faaliyetlerini yerinde yaşayarak öğrenmek amacıyla öğrenciler Pamuk toplayan bir aileyi ziy

Pamuk Tarlasında Ders İşlediler

Şanlıurfa’da özel bir okulun öğrencileri Sosyal Bilgiler dersini Pamuk tarlasında işlediler.

5.sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Müfredatında geçen “Bölgemizin Ekonomik Faaliyetlerini yerinde yaşayarak öğrenmek amacıyla öğrenciler Pamuk toplayan bir aileyi ziyaret ettiler.

Aile, öğrencilere pamuk yetiştiriciliği ve pamuk hasadı hakkında bilgi verdi. “Bölgemizde Eylül ayının ortalarından itibaren başlar ve Ekim ayının sonuna kadar devam eder. İkinci el toplama ise Ekim ayı içinde yapılır. 

Kütlü denilen çekirdekli pamukların lifleri çekirdeklerinden çırçır makinaları ile ayrılır. “dedi.

Sosyal Bilgiler Öğretmeni Yunus Özmen: “ Öğrencilerimiz tarladaki pamukların bir kısmını ailenin gösterdiği şekilde topladılar. Yanlarına aldıkları örnekler ile bu işin hiç de kolay olmadığını gördüler. Özellikle 110 bin öğrencinin okula gitmeyip bu işi yapmasına çok üzüldüler. Aile reisinin şu sözleri bizleri çok etkiledi. 

Yakınlardaki okulun zil sesini her duyduğumda kalbim sızlıyor.

Keşke imkânım olsa da burada çalışmasalar da okula gitseler ”sözleri öğrencilerimizin duygusal anlar yaşamalarına sebep oldu. Ziyaretimiz ailenin güzel temennileri ve çocuklarımızın bu düşünceleri yerine getirme istekleriyle sona erdi” dedi.(URFANATİK)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER