02 Ekim 2014 Perşembe 00:00
Öz İletişim-İş Sendikası Urfalı Başkana emanet

 

Öz İletişim-İş Sendikası 1. Olağan Genel Kurulu geçtiğimiz gün Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Kurula Konfederasyon Hak-İş ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Öz İletişim-İş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Nur Güllüoğlu, Öz Ağaç-İş Genel Başkanı Eyüp Karederili, Oleyis Genel Başkanı Vedat Böke, Sağlık-İŞ Genel Başkanı Yavuz Aksanoğlu, Öz Toprak-İş Genel Başkanı Metin Özmen, Sendikamız Hizmet-İş Genel Sekreteri Devlet Sert, Genel Eğitim Sekreteri Ali Osman kart, Genel Teşkilatlanma Sekreteri Zekeriya Koca, Genel Mali Sekreteri Fahrettin Kütükçü, Genel Başkan Danışmanları Av. Hüseyin Öz ve Zahit Kılıç, TÜRKSAT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Kaplan, TÜRKSAT Bilişim, Sözleşme Yönetimi ve Mali Takip Direktörü Ahmet Arslanpınar, TÜRKSAT Basın Müşaviri Ünal Özdem ve delegeler katıldı.

Hak-İş’in gücüne güç katacağız

Kongre sonrası ekibine teşekkür eden Mehmet Nur Güllüoğlu, “Öncelikle Öz İletişim-İş Sendikası Genel Başkanlığı görevinde beni layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum. Güveninize her zaman olduğu gibi layık olacağımdan şüpheniz olmasın. Bundan böyle mücadelemizi ve hizmetlerimizi Hak-İş bünyesinde çok daha güçlü olarak sürdüreceğimize inanıyorum. İnşaallah, Hak-İş’in gücüne güç katacağız. Zaten katılma kararı hepimizin ortak düşüncesi idi, gerçekleşti. Bünyesine katıldığımız Hak-İş; Türk ve dünya sendikal hareketine bir alternatiften ziyade, yeni ve yerli bir anlayış, yeni bir soluk, yeni düşünüş ve yeni duruştur. Hak-İş ilkelidir, çünkü felsefesinden taviz vermemiştir. Değerlerinden vazgeçmeden tarihi bir yürüyüş gerçekleştirmektedir. Tutarlıdır, çünkü söz ve eylemleriyle güvensizlik oluşturmamıştır. Faydacıdır, çünkü salt üyelerini değil, tüm emekçileri gözetmektedir” dedi.

Hak-İş ilkeli, tutarlı ve faydacıdır

Genel Kurulda konuşan Konfederasyonumuz Hak-İş ve Sendikamız Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hak-İş'in ilkeli, tutarlı ve faydacı sendikacılık yaptığını söyledi.

Hak-İş'i kuruluş felsefesi itibariyle, Hz. Peygamber döneminde Mekke'de toplumsal düzeni sağlamak ve haksızlığa uğrayanların hakkını aramak amacıyla kurulan Hılfıl Fudul cemiyetine benzeten Arslan, “Hılfıl Fudul, büyük-küçük, zengin-yoksul, siyah-beyaz fark gözetmeksizin bütün insanların hakkını arıyor, hizmet üretiyordu. Hak-İş'in çıkış noktası da budur. Dünyanın neresinde olursa olsun, diline, dinine, mezhebine; ırkına, rengine bakmazsızın, yeryüzündeki mağdur ve mazlum olan herkesin bizden alacaklı olduğunu düşünüyoruz. Onların haklarının alınması noktasında sorumluluk hissediyoruz. Çünkü tüm emekçilerin bizden beklentisi var” diye konuştu.

Hakkın ölçüsünü işverenler belirlememeli

Günümüzde pek çok emekçinin ilkel koşullarda, yetersiz ve gülünç ücretle çalıştırıldığını vurgulayan Genel Başkanımız Mahmut Arslan, asgari ücretle çalıştırılanların modern köle olarak bile tanımlanamayacağını söyledi.

Öz İletişim-İş Sendikası'nı Hak-İş'i tercihinden dolayı tebrik eden Arslan, “Niyetiniz hayır, akıbetimiz de hayırlı olsun. Sizden büyük başarılar bekliyoruz. Yolunuz açık, genel kurulunuz hayırlı olsun. Kölenin sahibi, onun yiyecek, giyecek ve barınma ihtiyacını karşılıyordu. Oysa bugün asgari ücret denilen ve hatta pek çok işyerinde bu ücretin bile altında rakamla çalışan emekçiler, taşeron emekçileri ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Hakkın ölçüsünün işverenler ve mevzuatın belirlediği sistem, eksik, yanlış ve adaletsizdir” diyerek Urfalı Başkan Mehmet Nur Güllüoğlu ve ekibine başarılar diledi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.