Ovada Sarımsak hasadı başladı

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Horoz Mahallesinde yetişen ve Şubat ayı sonunda dikimi gerçekleşen sarımsağın hasadı başladı. Çiftçiler tarım giderlerin maliyetin yüksek olduğundan yakındı.

Ovada  Sarımsak hasadı başladı

Harran ovasında sulu tarımın başlamasıyla ürün çeşidi çoğaldı. Yeni mahsul olarak yetişen sarımsak pazarda yerini aldı. Fırat'ın Harran ile buluşmasıyla birlikte çiftçiler ürün çeşidini geliştirdi. Harran Ovası’nın bereketli toprakları ile birlikte Güneydoğu’nun tahıl ambarı olarak görülürken, bölgede buğday, arpa, mısır, mercimek ve nohut gibi ürünlerin yanı sıra son derece kaliteli sarımsak üretimi de hızla yayılmaya başladı.

Hasadı yaklaşık 3 hafta süren sarımsağın tarlada 10 gün kadar kuruması için beklemesi gerekiyor. Kuruyan sarımsaklar ilçe pazarında satışa sunulması bekleniyor.

Horoz Mahallesi Sarımsak üreticilerinden Seyit Horoz; “ Bu yıl sarımsak ektim işçi tuttum işçilere 45 Lira yevmiye veriyorum, birde tarla girdileri çok fazla mazot 5 TL'yi geçti, şimdi satmak istiyorum ama alan yok mahsul tarlada kaldı, devlet kobilere destek veriyor birazda çiftçilere destek çıksın ” diyerek sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 1 yıl Önce

ovada sebzecilik ve meyveciliğin gelişmesinin faydalı olacağına inanıyorum

SIRADAKİ HABER