Osman Baydemir’den Türkiye Kürdistan’ı çıkışı

Programda ilk kez Türkiye'nin Kürdistan'ı ifadesini de kullanan Baydemir, bu nitelemenin yanlış olmadığını Erdoğan'ın da Kürdistan kelimesini kullanarak önemli bir yanlışı düzelttiğini söyledi.  İşte programdaki o ilginç değerlendirme; "Biz nasıl Kırgız

Osman Baydemir’den Türkiye Kürdistan’ı çıkışı

Programda ilk kez Türkiye'nin Kürdistan'ı ifadesini de kullanan Baydemir, bu nitelemenin yanlış olmadığını Erdoğan'ın da Kürdistan kelimesini kullanarak önemli bir yanlışı düzelttiğini söyledi.

 İşte programdaki o ilginç değerlendirme;

"Biz nasıl Kırgızistan'a Kırgızistan diyorsak, Tacikistan'a Tacikistan, Yunanistan'a da Yunanistan diyorsak bırakın 90 yıl oldu, Kürdistan'a da Kürdistan diyelim. Vallahi kıyamet kopmaz. Sayın Başbakan'a Kürdistan'a Kürdistan dediği için teşekkür ederim. Bana bakarsanız bu devrim değil, bir ayıbı bertaraf etmektir.

 Bundan gerçekten korkmamak gerekiyor. İran Kürdistan'a Kuzey İran mı diyeceğiz. Bugüne kadar Irak'ın Kuzey'i diyorsak, Türkiye Kürdistan'ına da Türkiye'nin güneyi diyorsak artak bunlar yerine Kürdistan dememizde, Türkiye Kürdistan'ı dememizde hiçbir sakınca yoktur.
Türkiye Kürdistanı ifadesini kullanan Baydemir Kürdistan’ın sınırları neresidir sorusuna ise ilginç bir yanıt verdi:

Türkiye Kürdistan bölgesi ve Diyarbakır şehri ne kadar Osman Baydemir'in ise o kadar da Karedenizli bir kardeşimindir.
Ege bölgesi ne kadar bir Türk kardeşiminse o kadar da benim şehrimdir.
Hadiseye bu şekilde baksak ayrılma şeklinde algılamaktansa Türkiye'nin bütünlüğü içinde bölgelerin gerçek isimleri ile hitap edebilsek, hadiseye bu şkilde bakabilsek bizi 70-80 yıldır idare edenlerin ne kadar yanlış idare ettiklerini de göreceğiz.
Cüneyt Özdemir’in sunduğu programın en çarpıcı sorusu “Türkiye Kürdistan Federe yönetimi var hayalinizde var mı?” oldu.
 
Baydemir bu soruya “Benim temel savunmam 10 yıldır, Türkiye’de Almanya’da olduğu gibi eyalet sistemidir. Türkiye’de kendi Kürt yurttaşları olduğu sürece Ortadoğu’daki halklarla sağlıklı ilişki kuramaz.

Ortadoğudaki tüm Kürtlerle dostluk hukukun korunması ve ortadoğu’daki tüm devletlere nihai demokrasiyi getirmesini öngörüyorum
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır çıkarmasında kaydedilen fotoğrafın tarihi bir fotoğraf olduğunu ifade etti. Baydemir, o fotoğrafta Barzani'nin yanında Öcalan'ında olması gerektiğini söyledi.(miliyet)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER