Orman Yangınlarına tepki!

Şanlıurfa Ekoloji Meclisi tarafından gerçekleşen basın açıklamasında çatışma bölgelerinde yaşanan Orman yangınlarına dikkat çekildi.

 Halkların Demokratik Toplum Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Başkanlığının da destek verdiği basın açıklamasında konuşan Urfa Ekoloji Meclisi Sözcüsü Zuhal Parlakçı; “ Değerli yurttaşlar ve saygıdeğer basın emekçileri savaş politikalarının yakıcılığı ile bir kez daha karşı karşıyayız. Günlerdir alevlere teslim olan ormanların, tarlaların ve yaşam alanlarının yok oluşunu acı çekerek izlemekteyiz.

Özellikle son bir yılda çeşitli gerekçelerle toplum ve doğa üzerinde yoğun bir tahribat ve imhaya yol açan savaş politikaları yürütülmektedir. Birçok kent merkezi ve ilçede yaşanan savaş sürecinde aylarca sokağa çıkma yasakları ve ambargolar uygulanmış, tarım ve hayvancılıkla geçinen halkların temel yaşam ve barınma hakkı elinden alınmıştır. Bu süreçte birçok yerleşim merkezinde yaşamı durduracak fiziki hasarlar ortaya çıkmış; başta çocuklar olmak üzere toplumun tamamı üzerinde derin izler bırakan travmatik yaşam ihlalleri yaşanmıştır. Yüzlerce sivil savunmasız insan ve binlerce hayvan bu savaş sürecinde katledilmiştir. Bu süreçte yine yüz binlerce insan evlerinden ve kentlerinden göç etmek zorunda bırakılmıştır. Kentler, sivil insanlar hedef alındığı gibi doğa da hedef alınmakta, ormanlar yakılmakta köy ve kırsal hayat yok edilmek istenmektedir. Görülmesi gereken nasıl ki Antalya'da rant uğruna ormanlar yakılıyorsa, Cudi ve Lice'de de orman yangınları çıkarılmakta, doğa talan edilmektedir. Bu doğrultuda devam eden asker7 operasyonlarda; savaş uçakları, helikopterler, top atışları gibi yöntemlerle bilinçli bir şekilde ormanlarımız ve içindeki tüm canlı popülasyonuyla birlikte ateşe verilmektedir.

Lice'de Yolçatı, Sise, Sevimli, Dibek, Derxus, Cenezur, ve Hayat alanları Silopi’de Cudi kırsal, başta olmak üzere onlarca noktada çıkarılan orman yangınlarıyla binlerce hektar ormanlık alan yok edilmektedir. Bu yangınları söndürmek için müdahale etmek isteyen yerel yönetimlerin itfaiye birimleri ve bölge halkı askerler tarafından engellenmektedir. Yine bu kapsamda yangın alanlarına gitmek isteyen duyarlı kesimler ve yerel yöneticiler devlet güçleri tarafından gözaltına alınmaktadır. Yangını söndürmekle yükümlü ilgili devlet kurumları tüm çağrılara rağmen bu duruma kayıtsız kalmaktadırlar. Ülkenin farklı alanlarında yaşanan orman yangınlarında uçak, helikopter gibi devletin tüm imkanları seferber edilirken, bu alanlara ise halkın müdahale etmesini engelleyerek yangının büyümesine neden olan zihniyet; bölgedeki tüm köylerin boşaltılmasını, yaşamdan koparılmalarını, yanan alanların ranta dönüştürülmesini amaçlamaktadır”

 Hububat yandı. (Arıklı) köyü tamamen yok edildi. Engel olunmazsa bir an evvel harekete geçilmezse bu yıl da aynı acı tabloyla baş başa kalınacağı açıktır. Doğaya dönük bu saldırılar bölge ekosistemi üzerinde geri dönülmesi imkansız tahribatlara yol açmaktadır.

Bizler Urfa Ekoloji Meclisi aktivistleri olarak toplumun ve doğanın özgürlüğünün ancak barışla sürdürülebileceğine olan inancımızla buradan yürütülen kirli savaşın bir an önce durdurulması gerektiğini haykırıyoruz. Tarihin her döneminde doğayla ve toplumla barışık yaşamış Kürt halkına ve doğasına dönük ekolojik yıkım ve imha politikalarına karşı başta Türkiye çevreci ve ekolojistleri olmak üzere tüm dünyadaki vicdan sahibi her bireyi, kurumları ve ekolojik çevreleri sesimiz olmaya ve birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2016, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER