27 Mayıs 2014 Salı 00:00
Onlar çapa vurdukça, eğitimde geriliyoruz

ŞANLIURFA, eğitimde iller sıralamasında en son sıralarda yer alırken, bunun temel sebebi de çocukların okulu yarıda bırakarak, tarlada çalışmasıdır. Öğrenciler, okullarını bırakıp tarım arazilerinde çalışırken, Şanlıurfa eğitim alanında her geçen yıl biraz daha geriliyor. LYS-YGS sınavları başta olmak üzere tüm sınavlarda Şanlıurfa en arka sıralarda yer alırken, yetkililer bu sorunu gidermeye yönelik bir faaliyet göstermiyor. Memleketin başında olanların çözüm odaklı çalışmamasından kaynaklı bu sorunlar büyürken, Şanlıurfa diğer iller içerisinde her alanda arka planda yer almaya başlıyor. 

BAHAR AYLARINDA OKULLAR BOŞ KALIYOR

En çok mevsimlik tarım işçisi göçü veren Şanlıurfa’da göçlerin başlamasıyla birlikte öğrenciler okullarını terk etmek zorunda kalıyor. Normal zamanlarda 40 öğrencinin bulunduğu sınıflar, bahar aylarının gelmesiyle birlikte bu sayı 20’lere kadar düşüyor. Ailesiyle birlikte çeşitli illere giderek, tarımda çalışan çocuklar, bu anlamda eğitimsiz kalırken, öte yandan Şanlıurfa’nın eğitim sıralamasında geride yer almasına sebep oluyor. İlkbahar aylarının başından başlayarak, yazın ortasına kadar devam eden işçi göçü nedeniyle sınıfların boşaldığını belirten Veysel Kubat, “Urfa’nın eğitim alanında bu kadar geri olmasının en büyük sebebi, tarım göçüdür. Vatandaşın maddi durumu yok, tek çaresi il dışına çalışmaya gitmektir. Böyle olunca çocuklar da mecburen okullarını terk ediyor ve bunun neticesinde olan memlekete oluyor. Sınav sonuçları açıklandığında sürekli en geri sıralarda Şanlıurfa yer alıyor” dedi.

“ÇOCUKLARIN SUÇU YOK, SUÇ YETKİLİLERDE”

Eğitim sorunlarını çözmeye yönelik çözüm üreten kimsenin olmadığını belirten vatandaşlar, ortaya çıkan sonuca katlanmaları gerektiğini söyledi. Milletvekilleri, belediye başkanı ve diğer yetkililerin bu anlamda adım atmadığını belirten Kubat, “bugün okuluna devam edemeyen çocuklarda suç aramak en büyük suçtur zaten. Çocukların hiçbir günahı suçu yok. Bu kentin sanayisi geliştirilirse, istihdam alanları oluşturulursa, ekonomik seviye yükseltilirse, kim ailesini alıp, il dışına çalışmaya gider ki? İş olanakları sağlandığı vakit, insanlar kendi memleketlerinde çalışır, çocukları da burada eğitimlerine devam eder. Eğer ki; Urfa, eğitim alanında geri sıralardan ön sıralara alınmak isteniyorsa, bence öncellikle ekonomik sorunlar giderilmeli” şeklinde konuştu.

OKULDAN ÇOK, AİLELERİNİ GEÇİNDİRMEK DERDİNDELER

Şanlıurfa’da ekonomik sorunların fazla yaşandığını anımsatan Bekir Çalı da, öğrencilerin okuldan çok ailesini geçindirmekle meşgul olduğunu söyledi. Kentte bulunduğu süre içerisinde çeşitli gündelik işlerde çalışan çocukların, il dışına gittiği dönemlerde de tarlada çalıştığını belirten Çalı, “ailelerin maddi durumu olmayınca çocuk zaten okuldan bir şey anlamıyor. Kentte bulunduğu zamanlarda okuldan gelir gelmez işe çıkıyor, ders çalışacak vakit bulamıyor. İl dışına çıktığı zaman zaten okuluna devam edemiyor. Bir öğrenci, ekonomik sorunları birinci soru yaptığı zaman zaten okulda başarılı olamaz. Kısaca söyleyecek olursak, bu memleketin milletvekilleri, belediye başkanları çalışmadığı sürece çocukların mağduriyeti devam edecek. Bugün iller sıralamasına baktığımız zaman Şanlıurfa, her alanda geri sıralarda yer alıyor. Bunların en önemlisi eğitim, eğitim olmayınca diğer konularda ister istemez gerileriz” dedi. Ali ÇETİNKAYA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.