Önen,“Ülkemizin birliği ve beraberliği daim olsun”

-Haber Merkezi-   “Birlik ve beraberliğimize dua edelim” 02 Ocak 2015 Perşembe gününü 03 Ocak 2015 Cumartesi gününe bağlayan gecenin Mevlid Gecesi olduğunu hatırlatan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, “Mübarek geceler, İslam dininin kıymet

Önen,“Ülkemizin birliği ve beraberliği daim olsun”

-Haber Merkezi-

 

“Birlik ve beraberliğimize dua edelim”

02 Ocak 2015 Perşembe gününü 03 Ocak 2015 Cumartesi gününe bağlayan gecenin Mevlid Gecesi olduğunu hatırlatan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, “Mübarek geceler, İslam dininin kıymet verdiği gecelerdir. Allahü Teâlâ, kullarına çok acıdığı için, bazı gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki, dua ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Kullarının çok ibadet yapması, dua ve tevbe etmeleri için bu geceleri sebep kılmıştır. Onun için bu mübarek gün ve gecelerde kendi ailemiz için yaptığımız duaların yanısıra ülkemizin, milletimizin birliği ve dirliğinin daim olması için de dua etmemiz hepimizin faydasına olacaktır” dedi.

“Doğum gününü kutlamak Allahü Teâlâ’ya şükretmek olur”

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in son peygamber olduğunu hatırlatan Milletvekili Emin Önen, “Doğum günü kutlamaları konusunda herkes bir çeşit söylüyor. Aslında İslamiyet’te doğum gününü kutlamak vardır ve Allahü Teâlâ’ya şükretmek olur. Mevlid Gecesi yada halk diliyle Mevlid kandili de, Peygamber efendimizin doğum günüdür. Bu gece; Sevgili Peygamberimiz, Allahü Teâlâ’nın Habibi Muhammed Mustafa sellallahü aleyhi vesellem doğduğu için sevinenler affedilir. Bu gecede, Resulullah doğduğu zaman görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevabdır. Kendisi de anlatırdı. Eshab-ı kiram da bir yere toplanıp anlatırlardı. Hatta; Mevlid Gecesinde erkek kadın karışık olmadan, çalgı ve başka haram karıştırmadan, Allah rızası için Kuran-ı Kerim okumak, salevat-ı şerife getirmek, tatlı şeyler yedirip içirmek, hayrat ve hasenat yapmak, böylece o gecenin şükrünü yerine getirmek lazımdır” diyerek bu geceyi bütün Müslümanların en iyi şekilde ihya etmesi gerektiğini belirtti.

Bilindiği gibi Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed sellalahu aleyhi vesellem; Mîlâdî 571 yılında, Hicretten 53 sene evvel Rebîulevvel ayının 12. Pazartesi gecesi sabaha karşı Mekkenin Haşimoğulları mahallesinde, Safâ Tepesi yakınında bir evde doğdu. O gün henüz güneş doğmadan âlem nûr ile doldu. Âdem aleyhisselâmdan beri babadan evlâda intikal edegelen nûr asıl sahibine ulaştı.

Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de Müslümanların bayramıdır. Neşe ve sevinç günüdür. Mevlid gecesi, Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir; hatta Mevlid gecesinin Kadir gecesinden de kıymetli olduğunu bildiren âlimler de vardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER