Önen’den Kültür Turizm Açıklaması;

Şanlıurfa’nın Kültür-Turizm hizmetleri konusunu üstlenen ve o konuda gerekli araştırmalar, yatırımlar ve hizmetler konusunda çaba sarfeden AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Şanlıurfa Milletvekili A.Emin Önen, gerek ‘4 yılda 400 proje’ vaadleri içer

Önen’den Kültür Turizm Açıklaması;

Şanlıurfa’nın Kültür-Turizm hizmetleri konusunu üstlenen ve o konuda gerekli araştırmalar, yatırımlar ve hizmetler konusunda çaba sarfeden AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Şanlıurfa Milletvekili A.Emin Önen, gerek ‘4 yılda 400 proje’ vaadleri içersinde yer alan ve gerekse yapılması gerekli yeni Kültür-Turizm yatırımlarının mutlaka gerçekleştirilerek hizmete sunulacağını söyledi.

Göbeklitepe Çevre Düzenlemesi yapılıyor

Şanlıurfa genelinde yapımı devam eden ve yapılması planlanan yada planlanacak olan Kültür-Turizm çalışmalarının titizlikle sürdürüleceğini ve düzenli olarak takip edileceğini belirten Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, “Göbeklitepe Çevre Düzenlemesi ihaleye çıkarıldı. Hali hazırda Göbeklitepe’de çelik konstrüksiyon üzeri mebran çatı için çalışmaların yapıldı. Çelik konstrüksiyon çatı yapımında stellerin zarar görmemesi için alt koruma olan ahşap çatı yapımı da tamamlandı. Bilindiği gibi; Göbeklitepe’de İl Özel İdaresi imkânlarıyla bir karşılama merkezinin daha önce yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca satış mağazaları, seyir terasları, güvenlik kulübeleri, ahşap traversden yürüme yolları yapılarak, belirtilen bu alanların tamamının 2014 yılı içerisinde faaliyete geçeceği planlanmıştır” dedi.

Bilindiği gibi; 1995 yılında Alman Prof. Klaus Schmidt yönetiminde başlayan ve halen devam eden Urfa şehir merkezine 18 km mesafedeki Örencik Köyündeki Neolitik Dönem’e ait 

bulunan; 12 Bin yıl öncesine ait çok sayıda tapınak kalıntılarındaki taş kabartmalar ile insan ve hayvan heykelleri; taş boncuklar ve kolyeler taş işçiliğinin dünyadaki ilk örnekleridir.

Birecik Kale içinde restorasyon yapılacak

Birecik Kalesi Restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı Gaziantep Rölove ve Anıtlar Müdürlüğünce ihaleye çıkarıldığını belirten Milletvekili Emin Önen, Birecik Kalesi içinde yapılacak restorasyon uygulaması işinin ayakta kalan duvarların korunmasına yönelik koruma amaçlı restorasyon ve kısmi tamamlama ile ahşap yürüyüş platformu içerdiğini, kültür-turizme yönelik il genelinde yapılması planlanan ve gerekli çalışmaların aralıksız sürdürüleceğini söyledi.

Tarihi evler ve sokaklar iyileştiriliyor

Tarihi evler ve sokakların da Şanlıurfa Valiliği İl Özel İdaresince iyileştirilme çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, “Eski Urfa evleri ve sokaklarının iyileştirilmesindeki amaç; Dünya’nın en eski kenti olan Şanlıurfa merkezde Sur içinde bulunan ve 14 mahalleyi kapsayan tarihi dokunun korunarak turizme kazandırılıp turizm alanında istihdam edilebilirliliği artırmak ve tescilli 12 evden oluşan ve kültür adası olarak bilinen tarihi dokusu bozulmamış alanı kamulaştırarak turizme kazandırmaktır. Projenin toplam bütçesi 21 Milyon 21 Bin TL olarak belirlenmiş olup 2010 yılında 10 Milyon 878 Bin 200 TL gönderilmiştir. Çalışmaların tamamlanmasına kadar desteklenecektir” diye konuştu.

Eski Urfa evleri butik otele dönüştürülecek

Önen; sokak iyileştirmede gerçekleşen faaliyetleri de şöyle sıraladı;

“Butik otele dönüştürülmesi düşünülen 12 tescilli evden 10’u kamulaştırılmıştır. 12 evin birleştirilerek butik otele dönüştürülmesi projesi hazırlanmış ve Koruma Kurulu Müdürlüğünce onaylanmıştır. Ayrıca kamulaştırılamayan evlerin restorasyon projelerinin eksikleri Koruma Kurulu tarafından tamamlatılmıştır

. Uygulama işine mülkiyet sorunu çözüldükten sonra başlanacaktır. Cephesi iyileştirilecek birinci etapta yer alan 43 sokağın muvafakatname işlemi tamamlanmıştır. Sokaklardaki elektrik, telefon kablolarının kaldırılması için DEDAŞ ve TELEKOM tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Cephe iyileştirme kapsamında yer alan 43 sokak için Koruma Kurulu KUDEP’e yetki vermiştir. Sokak Cephe İyileştirme ve Kültür Adası Projesinin % 50’lik kısmı gerçekleştirilmiştir. Cephe İyileştirme I. gurupta yer alan 43 sokak için Koruma Kurulu KUDEP’e yetki vermiş ve söz konusu sokakların uygulama ihalesine çıkılmıştır, çalışmalar başlatılmıştır. Cephe İyileştirme II. gurupta yer alan 30 sokak için proje çizim ihalesi hazırlıkları tamamlanmıştır. Cephe İyileştirme kapsamında yer alan ve Kültür Adası projelendirme işleri ihaleleri yapılmış Koruma Kurul Onayı beklenmektedir.

Ayrıca Kültür Adasının uygulama aşamasına geçilmeden önce uygulama alanında yer alan 12 evin tamamının satın alınması gerekmektedir.”

Bilindiği gibi; günümüzde “turizm” dünya ekonomisinin en önemli sektörleri arasında yer almaktadır. Dünya turizmindeki arz ve talep ise son yıllarda tatil turizminden, kültür, inanç ve doğa turizmine doğru kaymaktadır.

Dünya Turizm Örgütü (WTO), özellikle “Kültür Turizmi”nin yükselişini sürdüreceğini ve dünya insanlarının birbirini anlama ve kültürlerini keşfetme, farklı coğrafyaları ve uygarlıkları tanıma ihtiyacının artacağını belirtmektedir.

20 Kasım - 24 Kasım 2013 tarihleri arasında Şanlıurfa’da bir dizi görüşmeler yapıp gezi ve incelemeler yapacak olan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, 24 Kasım Pazar günü Şanlıurfa’dan ayrılacak. (URFANATİK)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER