06 Ağustos 2014 Çarşamba 00:00
Önen, Urfa’dan rekor istedi
banner23

Önen, yaptığı yazılı bir açıklamada 10 Ağustos Pazar günü sandık başına giderek oylarını kullanmalarını, Şanlıurfalılar olarak da rekora gitmesini istediğini belirtti.

AK Parti için en gerçekçi yaklaşımın 2011 ve 2014 seçimlerindeki benzeri oy oranlarının korunarak ilk turda yurtdışı seçmenin de oylarıyla % 50’yi (1 oy ile bile olsa) geçen AK Partili adayın Cumhurbaşkanı seçilmesi olduğunu belirten AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, “Kullanılan geçerli oyların % 50’sini 1 oy geçilmesi halinde ilk turda Cumhurbaşkanı seçimi tamamlanmış olacaktır. Zaten Türkiye’de bu seçimi 1. turda bitirecek irade vardır. Sayın Başbakanımızın da seçim stratejisini 1. turda seçilme üzerine kurduğu anlaşılmaktadır. Seçimlerin 2. tura kalması durumunda, 2. turda seçime katılan aday 2015 yılında AK Partinin karşısında en güçlü aday olacaktır. Haydi, Şanlıurfalılar yine rekora gidelim ve Cumhurbaşkanımızı ilk turda seçelim. 10 Ağustos 2014 günü 1. tur, adaylardan biri geçerli oyların % 50’sini alamaz ise 24 Ağustos 2014 günü, 1. turda en fazla oyu olan 2 aday arasında 2. tur yapılacak” dedi.

Cumhurbaşkanının Türkiye Cumhuriyetinde yürütmenin başı olduğunu hatırlatan Emin Önen, “Cumhurbaşkanı Bakanlar Kuruluna başkanlık eder. Hükümeti ve icraatlarını yönetir. 1982 Anayasasının 8. Maddesine göre, ‘Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir.’ Cumhurbaşkanı seçimi 1982 Anayasasının 102. maddesinde düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin usul ve esaslar ise 19.01.2012 tarihli ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu ile belirlenmiştir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ilk defa halk tarafından seçilecek

Anayasa’nın Cumhurbaşkanının nitelikleri ve tarafsızlığını düzenleyen 101. ve seçimini düzenleyen 102. maddelerinin, 21 Ekim 2007 tarihli halkoylamasıyla onaylanan 31.05.2007 tarihli ve 5678 sayılı Kanunla değiştirilmiş olduğunu belirten AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, şöyle dedi;

“2007 Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının seçilme yöntemine dair köklü değişiklikler yapılmıştır. 2007 Anayasa değişikliğinden önce Cumhurbaşkanı TBMM tarafından seçiliyordu. 2007 değişikliği ile Cumhurbaşkanının doğrudan halk tarafından seçilmesi öngörülmüştür. Cumhurbaşkanının görev süresi 2007 değişikliğinden önce yedi yıldı. Bahse konu değişiklikle bu süre beş yıla indirilmiştir. 2007 değişikliği öncesinde Anayasa’da belirtilen niteliklere sahip TBMM üyeleri Cumhurbaşkanı seçilebiliyordu. Değişiklikle TBMM üyelerinin yanı sıra TBMM üyesi olmayan vatandaşların da Cumhurbaşkanı seçilebilmeleri mümkün hale gelmiştir. 2007 değişikliği ile 1 kişinin 2 defa Cumhurbaşkanı seçilebilmesine imkân tanınmıştır. 28 Ağustos 2014’te görev süresi bitecek olan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 28 Ağustos 2007 tarihinde, yani bahse konu Anayasa değişikliği yürürlüğe girmeden önce TBMM tarafından seçilmiştir. 12. Cumhurbaşkanı, ‘6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nda belirlenen usul ve esaslara uygun şekilde ilk defa halk tarafından seçilecektir. İşte Şanlıurfa’mız son seçimlerde olduğu gibi yine rekor oy ile Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda Cumhurbaşkanı seçilmesine öncü olmalıdır. Ülkemiz, milletimiz ve İslam alemi için en hayırlı olan da budur.” Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.