13 Temmuz 2014 Pazar 00:00
Önen: Hak ve özgürlük alanı genişledi
banner23

AK Parti Şanlıurfa milletvekili ve Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (AGİT PA) Türk Gurubu Başkanı Emin Önen Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun ile, akan kanın durmasıyla birlikte ülkemizde güven ve huzur ortamının oluştuğunu söyledi.

Türkiye’nin 2002 yılından itibaren tarihinin en kapsamlı demokratik değişim, dönüşüm ve normalleşme sürecini yaşadığını belirten AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Emin Önen, “Bu süreçlerde toplumun tamamını kucaklayan, temel hak ve özgürlükler alanını genişleten, vatandaşların ülkeye aidiyetlerini ve devlete güvenlerini pekiştiren ‘sessiz devrim’ niteliğinde ileri adımlar atılmış, köklü reformlar gerçekleştirilmiştir. Milletimizin talep ve beklentileri doğrultusunda gerçekleştirilen bu reformlar, toplumun farklı kesimleri tarafından benimsenmiştir. 2009 yılı Temmuz ayında terörü sona erdirmek ve toplumsal barış ve kardeşliği güçlendirmek amacıyla ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi’ başlatılmıştır. Bu süreçte, ülkemizde çeşitli toplum kesimlerinin sorunlarıyla yüzleşmeyi ve çözümler geliştirmeyi mümkün kılan özgür ve dinamik bir tartışma ortamı ortaya çıkmıştır. Ayrıca ülkemizin demokratikleşme tarihinde oldukça önemli bir teşkil eden ve ‘4. Demokratikleşme Paketi’ olarak ta bilinen 02/03/2014 tarih ve 6529 sayılı Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun ile çözüm süreci bağlamında da önemli düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Sürecin ilk olumlu etkisi, akan kanın yaklaşık 19 aydır durması, dolayısıyla vatandaşlarımızın daha güvenli ve huzurlu bir ülkede yaşamaları olmuştur” dedi.

Çözüm süreci sayesinde ülkemizin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin on yıllardır özledikleri normalleşme görüntülerine kavuşmaya başladığını belirten Emin Önen, “Bölgede ekonomi ve turizm canlanmaya başlamış, normalleşme ortamının olumlu yansımaları yaşamın bütün alanlarında çok daha fazla hissedilir olmuştur. Çözüm sürecinin başarıya ulaşması Türkiye’nin hızlı bir ekonomik gelişme ve kalkınma hamlesi içine girmesini sağlayacaktır. Ülkemiz bu temel sorununu çözdükten sonra bütün gücünü ve dinamizmini ekonomik gelişmeye aktarma fırsatı bulacaktır” diye konuştu.

Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanunun neler kazandığı konusunda da bilgiler veren Önen, yaptığı açıklamada, “Siyasal ve toplumsal yaşamı normalleştiren adımlar atılırken özgürlükler için güvenlikten, güvenlik için de özgürlükten vazgeçilmediği, çözüm sürecinin ülkenin 11 yıllık demokratikleşme ve normalleşme birikimi üzerine inşa edildiği, bu süreçteki bütün çabanın terörün ve şiddetin sona erdirilmesi, buna mukabil düşüncelerin açıklıkla ifade edilebilmesi ve özgürce siyaset yapılabilmesi olduğu, çözüm sürecinin amacının, vatandaşların talep ve beklentilerini dikkate alarak ve geçmişte yapılan haksızlıkları telafi ederek Türkiye’yi normalleştirmek olduğu, çözüm sürecinin başlıca hedefinin örgüt mensuplarının silahlarını bırakması, devletin de bu insanların evlerine, normal hayata dönmeleri için gerekli çalışmaları yapması olduğu. Bu bir af değildir. Ancak bazı çevreler kamuoyuna bu düzenlemeyi örtülü af olarak lanse ediyor. Kanunun 2. Maddesinin C bendindeki düzenleme ile de; çözüm sürecinin nihai aşaması olan örgüt mensuplarının silahlarını bırakması hususu dikkate alınarak eve dönüşler, sosyal yaşama katılım, iyileştirme süreçleri kapsamında atılması gereken adımlara vurgu yapılmaktadır. Bu şekilde yapılmış çok sayıda bilimsel araştırma, sosyolojik çalışma ve analizin atılacak adımlara esas teşkil etmektedir. Çözüm sürecinin ilerletilmesi ve ihtiyaç duyulan adımların zamanında etkili ve koordineli bir şekilde hayata geçirilmesi açısından çözüm sürecine ilişkin bir çerçeve kanun olarak görülebilecek bir düzenlemedir. Çözüm süreci kapsamında temas, diyalog, görüşme gibi siyasi irade ve kararlılık gerektiren konularda bir Bakanlık veya kurum işlemi yerine Bakanlar Kurulu kararı alınması ve görevlendirme yapılması yoluyla konunun bir Hükümet politikası olarak idare tarafından daha hızlı ve etkili bir şekilde uygulanmasına imkan sağlanmaktadır” şeklinde konuştu.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.