14 Mart 2014 Cuma 00:00
OLACAK !
banner23

Şanlıurfa Topçu meydanı 2 yıla aşkın bir süredir çalışmaları aralıksız devam ederken, bir türlü tamamlanamadı. Kent merkezinde bulunan Topçu meydanına Atatürk Heykeli ve Askeri Top Heykeli dikildi.

ATATÜRK HEYKELİ

Anıt, dikdörtgen prizma şeklinde kaidenin taşıdığı atlı Atatürk figüründen oluşmaktadır. Atatürk, mareşal üniforması ile şahlanmış bir at üzerinde betimlenmiştir. Sol eliyle atın dizginlerini tutmaktadır. Sağ eliyle manevra kemerinin ucunda asılı olan kılıcının kabzasını kavramış çekmek üzeredir. Kılıcın boyu çok uzundur. Dönemin Türk subayının kullandığı kılıç değildir. Şahlanmış bir at üzerinde hamle yapmaya hazır pozisyonu ile Atatürk, Samsun Anıtı'nda, savaş yöneten kumandan olarak betimlenmiştir.

Kaidenin iki yan yüzünde, sivri kemerli nişler içerisinde bronz, kabartmalar bulunmaktadır. Sağ taraftaki kabartmada, ortada Atatürk, mareşal üniformalı, vücudu cepheden, başı profilden, kol ve bacakları iki yana açık olarak gösterilmiştir. Atatürk'ün iki yanında yer alan, ellerine kollarına sarılmış, diz çökmüş figürler Türk halkını simgelemektedir. Sol taraftaki kabartmada ise ön düzlemde karaya yanaşmış bir kayık ve bu kayıktan sahile cephane taşıyan halk betimlenmiştir.

ASKERİ TOP HEYKELİ

Urfa Muharebesi ya da Urfa Savunması, Kuva-yi Milliye ile Fransa arasında gerçekleşen ve Kuva-yi Milliye'nin kazandığı muharebe olarak biliniyor.

Ekim 1919'da İngilizler’den sonra Urfa'ya giren Fransızlar burada da Maraş'takine benzer uygulamalarda bulundu. Bununla yetinmeyerek, Haçlı Seferleri sırasında kurulan Urfa Haçlı Kontluğu'na kadar geriye giden bir takım haklar ileri sürdüler.

Ali Saip Bey'in jandarma komutanı olarak atanmasından sonra yapılan çalışmalarla 3 bin kişilik bir kuvvet meydana getirildi. Hacı Mustafa Hacıkamiloğlu başkanlığında oluşturulan Kuva-i Milliye ordusu 7 Şubat 1920'de şehirdeki Fransız komutanı Saco’ya bir ültimatom vererek 24 saat içinde Urfa'yı boşaltmalarını istedi.

Fransız komutanın zaman kazanmaya yönelik cevabı ve devreye İngilizleri sokarak Osmanlı Hükümetine baskı yapmaya kalkışmaları üzerine 8-9 Şubat gecesi Fransızlara karşı taarruza geçildi. Çarpışmalar 10 Nisan'a kadar devam etti. Bu tarihte Fransızlar, birliklerinin yarısını kaybetmiş olarak Urfa'yı terk ettiler.

İşte Topçu Meydanı da Fransızlara karşı savaş toplarıyla kahramanca bir mücadelenin verildiği alanlardan biri. O dönem boş bir arazi olan Topçu Meydanı’na yerleştirilen toplar ateşlenerek Fransızlara büyük kayıplar verildi.  O günlerin anısına Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı tarafından yapımı tamamlanan devasa meydana savaş topu yerleştirildi.

TOPÇU MEYDANI NEDEN KURULDU ?

Şanlıurfa Topçu meydanı Urfa'ya büyük katkısı olacak. Topçu meydanı Mitin, Konser ve benzeri şeyler için kullanılacak. Bunun üzerine Urfalıların da söz konusu olurken, gözlerden kaçmayan çalışmalar dikkat çekti. 2 yıla aşkın süredir devam eden Topçu meydanı bir türlü tamamlanamadı. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.