04 Nisan 2013 Perşembe 00:00
Öcalan’ın Doğum Gününü Pasta Keserek Kutladılar
banner23

 


Öcalan’ın doğum günü, doğum yeri olan Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesi’ne bağlı Ömerli Köyü’nde pasta kesilerek kutlandı

 


 

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Abdullah Öcalan’ın 64’üncü yaş gününü kutlamalarına katılmak için Türkiye’nin çeşitli illerinden binlerce kişi dünden itibaren Halfeti’ye geldi.

 

 

 

Aralarında BDP milletvekilleri Özdal Üçer, Demir Çelik, Hüsamettin Zenderlioğlu, Ayla Akat, Nursel Aydoğan, İbrahim Binici, Sebahat Tuncel, Emine Ayna, bağımsız Aysel Tuğluk ile parti yöneticilerinin de bulunduğu binlerce kişi, Halfeti ilçe merkezindeki boş alanda toplandı; Kürtçe şarkılar eşliğinde eğlenip, Öcalan lehineslogan attı. Kalabalığa dün gece Öcalan’ın gönderdiği ifade edilen mesaj okundu.

TRAFİK DURDU, KİLOMETRELERCE YÜRÜDÜLER

 

Geceyi misafir edildikleri Halfeti veya yakın köylerdeki evlerde ya da ilçe merkezindeki boş alana kurulan çadırlarda geçiren 10 bini aşkın kişi sabah erken saatlerden itibaren Öcalan’ın doğum yeri olan Ömerli Köyü’ne gitmek için yola çıktı. Halfeti’ye 8 kilometre uzaklıktaki Ömerli Köyü’ne gitmek için yola çıkanlar, oluşan konvoy nedeniyle trafiğin durması üzerine, araçlarından inerek yürümeye başladı. Yürüyüş boyunca hiçbir engelle karşılaşmayan kalabalık, yolda topladıkları çiçekleri de Öcalan’ın evine götürmeyi ihmal etmedi.

KARDEŞLERİ KARŞILADI

 

Saat 10.00 sıralarında Ömerli’ye ulaşan kalabalık köy girişinde Abdullah Öcalan’ın kardeşleri Mehmet, Fatma ve Havva Öcalan ve yeğenleri tarafından zafer işareti ve zılgıtlarla karşılandı. Öcalan kardeşlerin elini öpmek ve tokalaşmak için birbiriyle yarışan kalabalık, Türkçe ve Kürtçe slogan atarak Abdullah Öcalan’ın doğduğu eve yürüdü. Öcalan’ın doğduğu eve ulaşan kalabalık burada da Öcalan’ın kardeşlerinin elini öpmek isteyince kısa süreli izdiham yaşandı.

 

 

 

ÖCALAN’IN FOTOĞRAFLARINI ÖPÜP, BAHÇEDEN TOPRAK ALDILAR

 

Öcalan’ın doğduğu evi dolduran kalabalık, duvarlara asılı olan Abdullah Öcalan’a ait fotoğrafları öpmek için birbiriyle yarıştı. Hem Öcalan’ın fotoğraflarını, hem de kardeşleri Fatma ve Havva Öcalan’ın elini öpmeye çalışan kalabalık, daha sonra evin çatısından atılan şekerlerden kapabilmek için çaba harcadı. Poşetler içerisinden havaya savrulan şekerleri toplamaya çalışan kalabalıkta bulunanlar, Öcalan fotoğrafları ile süslü evin bahçe ve odalarında bol bol hatıra fotoğrafıçektirdi.

BDP’Lİ TUNCEL ÖCALAN’IN KARDEŞİNİN ELİNİ ÖPTÜ

 

Etkinlik için köye gelen BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de, avluda sandalyede oturan Abdullah Öcalan’ın kız kardeşi Fatma Öcalan’ın elini öptüğügörüldü. Öcalan’ın doğduğu evi ziyaret edenler, evin bahçesinde bulunantopraklardan da almayı ihmal etmedi. Kalabalıkta bulunanlar evin bahçesindeki toprağı avuçlayarak yanlarında bulunan poşet ve pet şişelere doldurdu.

DOĞUM GÜNÜ PASTASI KESİLDİ

 

9 yıldır yapılan kutlamalar kapsamında ilk kez Öcalan için doğum günü pastası kesildi. Etkinliğe gelenlerin hazırlattığı üzerinde Kürtçe ’Doğum Günün Kutlu Olsun Abdullah Öcalan’ yazılı pasta, Öcalan’ın doğduğu evin avlusuna kurulan bir masaya konuldu ve 2009 yılında yapılan kutlamalar sırasında çıkan olaylarda yaşamını yitiren Mustafa Dağ’ın çocukları tarafından kesildi. Slogan atan kalabalık, alkışları arasında kesilen pasta kısa sürede tüketildi.

BDP’Lİ MİLLETVEKİLLERİ DE GELECEK

 

Etkinlik kapsamında halen binlerce kişinin gelmeye devam ettiği Ömerli Köyü’ne BDP Milletvekillerinin de geleceği ve öğle saatlerinde Abdullah Öcalan’ın mesajını okuyup, basın açıklaması yapacağı bildirildi. Milletvekillerinin açıklamasının ardından etkinliğin son bulması ve kalabalığın dağılması bekleniyor.

 

ASKER VE POLİS YOKTU

 

Geçmiş yıllarda yapılan ve olaylı geçen kutlamalara, izin verilmesinin ardından dünden itibaren Halfeti’ye gelenler hiçbir güvenlik engeline takılmadı. İlçedeki bazı okul ve resmi kurumlara konuşlandırılan asker ve polisler; etkinlik yapılan alanda ve Ömerli Köyü’ne giden güzergah üzerinde hiç gözükmedi.

 

2009’DA ÇIKAN OLAYLARDA 2 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

 

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Öcalan’ın doğum günü etkinlikleri geçmiş yıllarda olaylara sahne oldu. Geçmiş yıllarda etkinlik için Halfeti’ye gelen binlerce kişinin Ömerli Köyü’ne gitme talebi geçici güvenlik bölgesi ilan edildiği gerekçesiyle engellenince, olaylar çıkmıştı. 2009 yılında da köye gidişine izin verilmeyince taş ve molotofla saldıran kalabalığa güvenlik güçleri gaz ve basınçlı su ile müdahale etti.Olaylara Mahsun Karaoğlan ve Mustafa Dağ adlı göstericiler öldü, aralarında asker ve polislerin de bulunduğu onlarca kişi yaralandı. Bu olayın ardından 2010’da bin kişiye izin verildi, 2011 yılında ise isteyen herkesin kutlamalara katılmasına olanak tanındı ve binlerce kişi Ömerli Köyü’ne sorunsuz gitti. Geçen yıl ise etkinliklere İçişleri Bakanlığı tarafından yasak kararı alınması nedeniyle izin verilmedi.

 

ÖCALAN’IN NÜFUS KAYITLARINDA DOĞUM TARİHİ 14 NİSAN

 

Öte yandan, 4 Nisan’da kutlanan PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın doğum günü resmi nüfus kayıtlarında 14 Nisan olarak görülüyor. Resmi kayıtlara göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Öcalan, Ömerli Köyü’nde 14 Nisan 1949’da dünyaya geldi. 2’si hayatta olmayan 4’ü kız 7 kardeşi olan Öcalan, resmi kayıtlarda 1978’de yaşamını birleştirdiği örgüt kurucularından olan ve Avrupa’ya kaçan Kesire Öcalan ile de halen evli görülüyor. 14 Nisan 1949’da, ailenin 4’üncü çocuğu olarak dünyaya gelen Abdullah Öcalan’ın, en büyük ablası Dursun 65 yaşında, en küçük erkek kardeşi Ali ise 13 yaşında yaşamını yitirdi. PKK liderinin kız kardeşleri evli gözükürken, erkek kardeşlerinden olan ve fikir ayrılığından dolayı örgüt ile bağlarını kopardıktan sonra Kuzey Irak’ta fırıncılık yapmaya başlayan Osman Öcalan ise kayıtlarda halen bekar gözüküyor.

Abdullah YİĞİT

Şanlıurfa Abdullah Öcalan’ın 64’üncü doğum günü, Doğduğu yeri olan Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesi’ne bağlı Ömerli Köyü’nde doğum günü pasta kesilerek kutlandı. Doğum günü için Ömerli Köyü’ne gelen binlerce kişi, Türkçe ve Kürtçe sloganlar atarak Öcalan’ın doğduğu evi ziyaret etti, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dayanışma Dernekleri Federasyonu tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Abdullah Öcalan’ın 64’üncü yaş gününü kutlamalarına katılmak için Türkiye’nin çeşitli illerinden binlerce kişi dünden itibaren Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine geldi. Aralarında  BDP eş genel başkanı Gülten Kışanak ,BDP milletvekilleri, Nursel Aydoğan, Mülkiye Birtane, Sebahat Tuncel, bağımsız Aysel Tuğluk ile parti yöneticilerinin de bulunduğu binlerce kişi, Halfeti ilçe merkezindeki boş alanda toplandı.daha sonra sabah’ın ilk saatlerinde    Halfeti’den Ömerli’ye ulaşan kalabalık köy içerisinde Mehmet Öcalan’ın evinin bahçesinde   Abdullah Öcalan’ın kardeşleri Mehmet, Fatma Öcalan  gelen konukları karşıladılar.Öcalan kardeşlerin elini öpmek ve tokalaşmak için birbiriyle yarışan kalabalık,   Mehmet Öcalan avlu içerisindeki  ağaç dalları ,taşları cepleri koydular solagan atarak doğum gününü kutladılar.

9 yıldır yapılan kutlamalar kapsamında ilk kez Öcalan için doğum günü pastası kesildi. Etkinliğe gelenlerin hazırlattığı üzerinde Kürtçe ’Doğum Günün Kutlu Olsun Abdullah Öcalan’ yazılı pasta, Öcalan’ın doğduğu evin avlusuna kurulan bir masaya konuldu ve 2009 yılında yapılan kutlamalar sırasında çıkan olaylarda yaşamını yitiren Mustafa Dağ’ın 2 kızı tarafından kesildi.  Tuhad -fed tarafından   yapılan   etkinlikte ise   50 çocuk   dam üzerinde  uçurtma uçurtular.

Aysel Tuğluk, Kürtlerin bir bölümünde, ’akil insanlar’ listesini AK Parti’nin oluşturduğu düşüncesi olduğunu söyleyerek, "Ortak bir uzlaşma yakalansaydı çok daha iyi olurdu. Ama yine de bu görevi üstlenen herkese başarılar diliyoruz. Çünkü çok önemli bir görev üstlenecekler. Bunlar belki çok belirleyici bir güç olmayacak ama en azından toplumsal anlamda bu sürecin ilerlemesinin önünü açacaklardır" diye konuştu.


Gültan Kışanak ise akil insanlar heyetinin çalışmalarına başlayacağını ifade ederek, "Bundan sonra çalışmalarını, ihtiyaçlarımızı, bu ülkenin barış ve özgürlüklerini karşılayabilmeleri için kendilerine şans tanımak lazım. Heyetteki kişiler hakkında kim önerdi diye bir tartışma yapmak büyük bir haksızlık olur ve o heyetin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engeller. Bizim ilk başta da söylediğimiz gibi, heyette bulunanların hiç kimsenin tarafı değil, kamuoyu vicdanının temsilcisi olması gerekir. Bu nedenle bunu tartışmak doğru değil" dedi.


Kandil’e gönderilecek mektupla ilgili sorulan bir soruya ise Kışanak, "Öcalan’ın bir mektup üzerinde çalıştığını eş başkanımız açıklamıştı. Bu mektup tamamlandığında yine, geçmiş mektupta olduğu gibi devlet kanalıyla bu mektubun yerine ulaştırılması için bir iletişim kanalı açılacaktır" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.