08 Şubat 2015 Pazar 00:00
Öcalan'a özgürlük yürüyüşü
banner23

Yoğun güvenlik önlemleri içinde yapılan yürüyüş Ali Şelli parkından başlayarak Ahmet bahçıvan is hanında yapılan basın açıklamasının ardından son buldu.
Yürüyüşe Şanlıurfa HDP Milletvekili İbrahim Ayhan ve İbrahim Binici’nin yanı sıra DBP il yöneticileri, ilçe belediye eşbaşkanları ve 3 bine yakın vatandaş katıldı.
Grup adına basın açıklamasını yapan HDP Şanlıurfa il yöneticisi Sevda Çelik Özbingöl açıklamasında şunları söyledi;
" Ortadoğu tarihi zalimlerin ile özgürlük arayışçısı mazlumların mücadele tarihidir. Bilindiği üzere Ortadoğu’da bin yıllardır savaşlar yoluyla insan kıyımları, doğa katliamları, sürgün asimilasyon ve inkar politikaları egemen sistem sahipleri tarafından uygulandı. Buna karşı ise özgürlükten yana temel insan haklarından yana olanların yükselttikleri destansı direnişler yaşandı. Firavuna karşı Musa’nın Nemrut’a karşı İbrahim’in devrimci direniş geleneğinin son temsilcisi Kürt halk lideri sayın Abdullah öcalan’ın demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçüsü paradikması sadece Kürdistan’da değil tüm dünyada umut ışığı olmuştur. İşte tamda bu yüzden bunu gören işbirlikçi emperyalist güçler tarafından 16 yıl önce 15 Şubat 1999’da gerçekleştirilen Uluslar arası komplo ile Kürt Halk Lideri sayın Abdullah Öcalan korsan bir şekilde Türkiye’ye getirilip İmralı tabutluğunda tutsak edilmiştir. Uluslar arası komployla sayın öcalanın şahsında, halkların demokratik halkları, özgürlük talepleri tutsak edinmek istendi. Aynı zamanda İmralı’da ağır tecrit koşulları insanlık dışı uygulamalarla Kürt halkı önderliksiz bırakılmak istenmiştir. Bu komploya karşı ise başta sayın öcalanın kendisi olmak üzere Kürt halkı ve dostları ortaya koydukları tarihsel direnişle bu komployu boşa çıkarmıştır. Tarihsel toplumsal bir sorun olan Kürt sorunu sözde çözüm adına aslında çözümsüzlüğe terk edilmiş, savaş siyasi izlenerek katliamlar uygulanmıştır. Geçmişte Dersim, Ağrı, Zilan, Maraş ve Sivas’ta gerçekleşen soykırım denemeleri bugünde Roboski ve Cizre’de Kürt halkına uygulanmaya devam ettirilmek istenmiştir” dedi.

“16 Yıldır demokratik çözümü gerçekleştirmeye çalışıyor”

“Egemen güçlerin katliam, inkar ve asimilasyonu esas alan politikalarına karşın sayın öcalan her halükarda özgür ve birlikte yaşam idaresini sergilemeyi esas almıştır. İmralı tabutluğunda zalimce uygulamalara maruz kalmasına rağmen 16 yıldır, adeta bir başına demokratik çözüm gerçekleştirmeye çalışıyor. 1993 yılından günümüze dek diyalog kurmakta ısrarcı olan bu çerçevede sayısız ateşkes kararına imza atan, eylemsizlik çağrıları yapan, barış idaresini ortaya koyan, çözüm grupları çağrısını yapan olmuştur. Kanın akmaması, savaşın durması için tek yanlı irade ortaya koyup fedakarlık yapan sayın Öcalan olmuştur. Bugün her ne kadar AKP tarafından sulandırılıp içi boşaltılmaya çalışılsa da gündemimizde olan demokratik barış ve çözüm sürecini de geliştirmiştir. Halkta bu iradenin arkasında durarak sahip çıkmıştır. Buna paralel olarak, Kürt halk lideri sayın Abdullah Öcalan’ın paradikmasıyla gelişen halkların enternasyonalist mücadelesiyle Kobani, Kerkük, Şengal ve Mahmur’da görkemli direnişlere sahne olmuş, halkların çaresiz olmadığı ispatlanmıştır” dedi.

Açıklamalarını sürdüren Özbingöl “öcalan’ın tutsaklığının devam ettirilmesi, barışın tutsak edilmesi” olduğunu belirterek şunları söyledi;

“İnsanlık düşmanlarına ve DAİŞ zulmüne karşı gösterilen destansı direniş halkların demokratik kurtuluşunun reçetesi olmuştur. Demokratik özerklik çözüm önerisiyle tüm toplumsal sorunların çözülebildiği görülmüştür. Ortadoğu ve Türkiye’de toplumsal barışın ve özgürlüklerin teminatının sayın Abdullah öcalan olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır. Sayın öcalan’ın tutsaklığının devam ettirilmesi, esasen barışın tutsak edilmesidir ve çözümsüzlükte ısrar etmektir. 2005 Yılında 3.5 Milyon imzayla tescillenen halk önderliği ve çözüm gücü özelliği 2015 yılında 10 Milyon imzayla perçinlenmiştir. Halkların ortaya koyduğu bu irade, görülmek zorundadır. Halklar sayın öcalan’ın çözüm perspektifinin arkasında durarak demokratik çözüm ve ortak yaşamdan yana olduklarını ortaya koymuştur” dedi.

Basın açıklamasında “Cezaevinde ki tüm siyasi tutsaklar derhal serbest bırakılmalıdır” diyen Özbingöl açıklamasını şöyle bitirdi;

“Halk iradesini esas aldığını söyleyen AKP hükümeti ve devleti bir samimiyet sınavıyla karşı karşıyadır. Biz Şanlıurfa halkları olarak diyoruz ki başta hasta tutsaklar olmak üzere cezaevinde ki tüm siyasi tutsaklar derhal serbest bırakılmalıdır. Sayın öcalan’ın tutsaklığı bizim tutsaklığımızdır. Demokratik çözüm ve barış sürecinin mimarı Sayın Abdullah Öcalan özgür olmalıdır, aramızda olmalıdır. Bu çerçevede tüm kamuoyunu Öcalan’a özgürlük kampanyasına destek vermeye ve ortak yaşam umudunu büyütmeye davet ediyoruz” dedi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.