09 Mart 2016 Çarşamba 14:50
O mezar Urfa'da mı?
Mustafa Bayar
Şanlıurfa' nın Eyyübiye ilçesi Kurtuluş Mahallesinde bir evde bulunana İddiaya göre. İslami döneme ait ve Peygamber Efendimizin Hicretinin 190’nıncı yılında vefat eden bir erkeğin mezarı bulundu. Ev koruma altına alındı.
Evde bulunan mezar taşlarındaki Arapça yazıları çözen Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Mimar Uğur Beyazgül ve Prof. Dr. Kasım Şulul’un birlikte yürüttüğü çalışmada, bin 210 yıllık olduğu tahmin edilen mezar taşının üzerinde “Korunmuş Ruha şehrinde hicri 190 yılının Cemaziyülahır ayında Allah ona Kur’an okuyan ve rahmet duasında bulunana rahmet etsin” Arapça yazısının bulunduğu belirtildi
Mezarın kitabesindeki tercümeye göre mezarın 1210 yıllık bir mezar olduğu ortaya çıktı. Kitabenin tercümesindeki en ilginç kısmı ise Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (S.A.S) en önemli vahi kâtiplerinden Hanzala El-Katib’in mezarının da Şanlıurfa ’da olduğu iddia edildi bunun üzerine Mezarın koruma altına alınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Müzeler Müdürlüğü yetkilileri mezarı kapatarak evi özel güvenlik görevlerince korumaya aldı. Ankara'dan gelecek özel  Arkeologlar kazı ve incelemelerde bulunacak Mezar iddiaya göre yağan yağmurdan etkilenerek çöktüğü ve gün yüzüne çıktığı belirtildi.
Sürekli rüyamda gördüm
Evin sahibi 90 yaşındaki Bahriye Bakırgöz,"Ben geceleri sürekli rüya görüyorum rüyamda bizim evde 2 zatı görüyordum ve sürekli rüyama giriyorlar bir defa merdivenden tam düşerken tanımadığım 2 kişi bana yardım ederek kaldırdılar bizim eve sürekli insanlar geliyordu ve evimizi ziyaret ederek burada kutsal bir mezarın olduğunu söylüyorlardı buraya ziyarete gelen insanlar dua ederek buradan küçük taş parçasını alarak gittiğini"ifade etti.
Mahalle muhtarı Halil Ferhan ise,"Bizim mahallede bir çok evde mezar bulunmaktadır bu evde de kutsal bir mezarın olduğunu söylüyorlardı şimdi gün yüzüne çıktı" diye konuştu
Hattatlar ve İslam tarihçileri hem fikir
Harran Üniversitesi akademisyenleri hattalar ve İslam tarihçilerinden Hattat Doç. Dr. Mehmet Memiş, Güzel Sanatlar Uzmanı ve Hattat Mustafa Parıldar, Prof. Dr. Kasım Şulul, Hattat Mustafa Kaçar,  Dr. Ömer Sabuncu kitabenin fotoğrafı üzerinde yaptıkları incelemelerden şu sonuçlara ulaştılar.
Konuyla ilgili açıklama yapan Harran Üniversitesi İlahiyat fakültesi İslam tarih ve sanatlar Anabilim dalı başkanı Prof. Dr. Kasım Şulul,"Peygamber efendimizin 20 sahabesinin Urfa'ya geldiği iki sahabenin ise Urfa'da vefat ettiği islam kitaplarında yer aldığını belirten, Prof. Dr. Kasım Şulul, “Kitabe ile ilgili değerlendirmemiz,  kitabeye konu olan zatın erkek olduğu ve hicretin 190. yılının Cemaziyelâhir ayında vefat etmiştir. Verilen miladi karşılığı: “Nisan 806”dır.
 Şulul şunları söyledi: “Kitabe celi sülüs, yazı Rumi tezyin. Bu tarz yazılar da miladi 11. ve 12. yüzyıla tarihleniyor. Şöyle ki Kur’an-ı Kerim’e ilk hareke konulması Ebü’l-Esved Ed-Düeli tarafından, harflerin noktalanması işi Ed-Düeli’nin talebesi Nasr B. Asım ya da Yahya B. Ya‘mer tarafından, hemze ve teşdid gibi diğer noktalamalar Halil B. Ahmed tarafından yapılmıştır. Sülüs yazının en erken örnekleri İbn Bevvab tarafından yazılmıştı. Abbasilerin ilk dönemlerinde sülüs yazı çeşidi gelişmiş değildi ve noktalama böyle değildi. En erken Mushaf sayfalarında Kufi yazı çeşidine rastlamaktayız. Kitabedeki celi sülüs harf karakterleri ve Rumi tezyin Selçuklu dönemini çağrıştırmaktadır. Rumi motif Selçuklu dönemi ile Osmanlı’nın ilk döneminde var. Yazının 11 ya da 12. yüzyıl Selçuklu dönemine ait olması kuvvetle muhtemeldir” ifadelerini kullandı
Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Prof. Dr. Kasım Şulul, arkadaşlarıyla birlikte mezar taşındaki kitabede yaptıkları tercime ve incelemede şu sonuçlara ulaştıklarını açıkladı; 
Son Güncelleme: 09.03.2016 16:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.