02 Nisan 2014 Çarşamba 00:00
“Nöbet Karşılığında Para Ödensin”
banner23

Şanlıurfa Aktif Eğitimciler Sendikası Şanlıurfa Şube Başkanlığı, öğretmenlerin görevlendirilmesiyle ilgili açıklama yaparak, öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen ortak bir yasal düzenlemenin olmadığını söyledi.

Öğretmenlerin nöbet sistemiyle ilgili yapılan açıklamada, “Hukuk sistemimizde öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen ortak yasal bir düzenleme mevcut değildir.

Sonradan ihtiyaç duyuldukça getirilen geçici ve yüzeysel düzenlemeler ve yönetmeliklerle mesele geçiştirilmektedir. Gelinen noktada mevcut düzenlemeler hukukun genel ilkelerine ve üst normlara aykırı olması yanında ihtiyaca cevap vermemekte ve haksızlıklara sebep olmaktadır.

Öğretmenler için nöbet görevini düzenleyen ayrıntılı olmamaları ve idareye nöbete dair hususları düzenleme konusunda kanunla yetki verilmemesi yönlerinden hukuka ve hakkaniyete açıkça aykırıdır.

1. Öncelikle nöbet hizmetinin ortak-yasal bir zemine dayandırılması ve uygulamadaki farklılıklara son verilmesi gerekmektedir.

Bu sayede öğretmenlerimiz anaokulundan liseye kadar her türden eğitim kademesinde sadece bir uygulamayı esas alarak nöbet hizmeti verecek ve yöneticilerin kişisel inisiyatif kullanmalarından kaynaklı farklı uygulamalar sona erecektir.

2. Diğer meslek gruplarında nöbet hizmeti “Fazla Çalışma” olarak kabul görmekte ve bunun için ek bir ücret ödemesi yapılmaktadır.

Öğretmenlere nöbet hizmetleri için herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırıdır.

3. Nöbet hizmeti angarya olmaktan çıkarılıp “ek ders” olarak kabul edilmeli ve ücreti ödenmelidir.

Öğretmenlerin ders saatlerinin dışına taşan nöbet hizmetleri öğretmenler için ayrı bir yük ve beraberinde külfet getirmektedir. İlgi (a) kanunun 43. maddesinde belirtilen tanımda öğretmenin asli görevleri içerisinde yer almayan nöbet hizmeti beraberinde ek bir ödemeyi de getirmelidir.

Bu nedenle öğretmenlere nöbet tutmaları karşılığında günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir” ifadeleri kullanıldı.

1. 14 sayılı ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) Sözleşmesi; çalışanların haftalık ve günlük çalışma sürelerinin tahdidi olarak belirtilmesi yoluyla, haftalık normal mesai süresini aşan çalışmalar “fazla mesai” kavramı adı altında uluslararası hukuka ve iç hukukumuza yerleşmiş ve bu fazla mesailerin ancak belli bir ücret mukabilinde yapılacağı kabul edilmiştir. Ülkemizde bu sözleşmeye taraf konumundadır. Kısaca öğretmenlerin nöbet hizmeti ve her türlü normal mesai saatleri haricindeki çalışmaları fazla çalışma olup zorla hiçbir öğretmene dayatılamaz. Ayrıca yapmak isteyenlerin ek ücret karşılığında yapmasına olanak tanınmalıdır.

2. İlgili uluslararası düzenlemelere uygun olarak Anayasa’nın 18. Maddesin de Zorla Çalıştırma Yasağı başlığı altında ”Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır. Şekil ve şartları kanunla düzenlenmek

üzere hükümlülük veya tutukluluk süreleri içindeki çalıştırmalar; olağanüstü hallerde vatandaşlardan istenecek hizmetler; ülke ihtiyaçlarının zorunlu kıldığı alanlarda öngörülen vatandaşlık ödevi niteliğindeki beden ve fikir çalışmaları, zorla çalıştırma sayılmaz” hükmüne yer verilmiştir.

3. 657 sayılı Devlet Memurları Yasasının 178. Maddesinde Fazla Çalışma Ücreti başlığı altında düzenlenen

99 ve 100 üncü maddeler hükümleri uyarınca tespit olunan günlük çalışma saatleri dışında;

a) Salgın hastalık ve tabii afetler gibi olağanüstü hallerin olması (Bu hallerin devamı süresince),

b) Fabrika, atelye, şantiye, işletme gibi yerlerde İş Kanununa tabi olarak işçi çalıştıran kurumlarca hizmetin gereği olarak işçi ile birlikte çalışma saatleri ve günü dışında çalışmanın zorunlu bulunması, hallerine münhasır olmak üzere, yapılan fazla çalışmalar ücretle karşılanır.

Yukarıda sayılan hallerde yaptırılacak fazla çalışmanın süresi ve saat başına ödenecek ücret Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenir

Uluslar Arası Sözleşmeler, Anayasa ve Kanunlar dikkate alındığında öğretmenlerin nöbet hizmetlerinin yönetmeliklerin sadece bir maddesinde geçiştirilerek düzenlenmeye çalışılması bir hukuksuzluğu ve beraberinde farklı uygulamaları ve adaletsizlikleri de getirmektedir. Nöbetçi öğretmen uygulamasıyla birlikte öğretmenlere fazladan iş yükü yüklenip, fazla mesai yaptırılması ve buna karşılık herhangi bir ek ücret ödemesinin yapılmaması mağduriyetlere sebep olmaktadır.

Sonuç olarak:

a) Öğretmenlerin nöbet görevi, kanunî dayanağı oluşturulduktan sonra tüm okul türlerini kapsayacak biçimde ortak olarak düzenlenmelidir,

b) Öğretmenler nöbet görevlerinde meslekî ve eğitsel rehberlik yapmalı, okul güvenliği gibi angarya işlerden sorumlu olmamalıdırlar. Okulların genel güvenliği istihdam edilecek güvenlik personeli ile sağlanmalıdır.

c) Öğretmenlere nöbet tutmaları karşılığında günlük 6 saat ek ders ücreti ödenmelidir” denildi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.