Müzeyi 12 bin kişi ziyaret etti

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesi Bey Kapısında bulunan  Mahmutoğlu Kulesine 9 ayda 12 bin kişi ziyaret etti. Şanlıurfa'nın Beykapısı mahallesinde yer alan 900 yıllık Mahmutoğlu Kulesi’nin tarihi ışık tutuyor.  Şanlıurfa Şehir Surları"nın önemli bir bölümünü

Müzeyi  12 bin kişi ziyaret etti

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesi Bey Kapısında bulunan  Mahmutoğlu Kulesine 9 ayda 12 bin kişi ziyaret etti.

Şanlıurfa'nın Beykapısı mahallesinde yer alan 900 yıllık Mahmutoğlu Kulesi’nin tarihi ışık tutuyor.  Şanlıurfa Şehir Surları"nın önemli bir bölümünü oluşturan 2 bin metrekare alana sahip müzede kentin tarihini anlatan, tarım ve hayvancılığın gelişimini temsil eden mumyalar yer alıyor. müze 9 ay içersinde 12 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Kent müzesinde, Dünyanın en önemli müzeleri arasında yer alan kent müzesinde 12 bin yıllık dünyanın en eski heykeli olan Balıklıgöl heykeli de yer alıyor. Şanlıurfa’nın tarihi evlerine ait tarihi ahşap kapı ve pencere kanatlarının da görülmesi mümkün olan müzede, halen daha yaygın olarak görülen biber ve isot kültürü de tanıtılıyor. Ayrıca en eski tapınağı olarak bilinen ve en eski kült yapılar topluluğu Göbekli Tepe höyüğü ile sular altında kalan tarihiyle ve çevresindeki zengin tarihi mirasıyla Halfeti ilçesini tanıtan slayt gösterilerinin yer aldığı müzede Osmanlı döneminde yaşayan hayvan figürleri, çeşitli dönemlere ait hanlarla ilgili görüntüler, Şanlıurfa'da yetişen tarım ürünleri, at kültürü, Şanlıurfa'nın geleneksel hayatını gösteren bir çok tarihi eserin tanıtımı yapılıyor.

2008 yılında döneminde Şanlıurfa Belediyesi tarafından çeşitli dönemlerde yaşanan afetler ve savaşlardan dolayı büyük zarar gören, Şanlıurfa Şehir Surları'nın önemli bir bölümünü oluşturan Bey Kapısı'ndaki tarihi Mahmutoğlu Kulesi'nin müzeye dönüştürülerek tarihe ışık tuttu. Mahmutoğlu kulesindeki kent müzesi 9 ya içersinde 12 bin kişi tarafından ziyaret edildi.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER