Mutfaktan Çıktı, Süse Döndü

Şanlıurfa'da bir zamanlar gözde mesleği Bakırcılık, bakır mutfak malzemelerine ilgi azalınca unutulmaya yüz tuttu.

Mutfaktan Çıktı, Süse Döndü

Günümüz teknolojisinin getirmiş olduğu kolaylıklardan dolayı artık kullanılmayan bakırdan yapılma tabak ve çanaklar yerini artık fabrikalarda yapılan cam ve porselen eşyalara bıraktı. Bakırcılık mesleği, bakır mutfak malzemelerine ilgi azalınca unutulmaya yüz tuttu. Bakır ustaları, zamana inat çarşıda bulunan sayılı dükkanda çekiş seslerini yinede çıkıyor.

Bakırcılar Çarşısı’nda daha önce 5-6 çırak bulunan 70-80 bakırcı dükkanı bulunurken, bakır eşyalara ilginin azalmasına rağmen sayılı dükkanlardan çekiç sesleri duyulmaya devam ediyor. Bakır eşyalarına olan ilginin azalmasında en büyük etken olarak, mutfakta kullanılan bakırların en az yılda bir kez kalaylanması gerekliliği görülüyor. Yapılan bakır eşyaları vitrinleri süsleyen süs olarak kullanılıyor.

Bakırcılar Çarşı’sında esnaflar ise, “Kentte bakırcı eskiden çok önemliydi, herkes evinde kullanıyordu. Mutfak olarak, sıtıl olarak, tenceresini, tasını, sahanını hepsini bundan kullanıyorlardı artık hanımlar artık bakır tavaları, tencereleri çok az satın alıyor ama bunlar onlara göre daha sağlıklı. Teknolojinin gelişmesiyle bu meslekte oldukça düşüş yaşandı, şimdiki bakır eşyaları süs olarak kullanılıyor" şeklinde konuştular

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER