Mevsimlik İşçilerin Zorlu Ramazan Mesaisi

Şanlıurfa'da pamuk işinde çalışan mevsimlik tarım işçileri, geçimlerini sağlayabilmek için ramazan ayında da tarlada iftar vaktine kadar çapa yapıyor.

Mevsimlik İşçilerin Zorlu Ramazan Mesaisi
Şanlıurfa'da pamuk işçileri, ramazanda sıcak havaya aldırış etmeden evlerine ekmek parası götürmek için ter döküyor.
Harran ovasına kırsal kesiminden gelen kadın, erkek ve çocuklar sabah saat 07.30 gibi iş başı yapıyor. Öğle vakti bir saat dinlenme hakkı olan mevsimlik tarım işçileri, Ramazan dolayısıyla işlerini saat 15:00'ya kadar güneş altında kalıyor. Günde ortalama 45 -60 lira ücret alarak çalışan işçiler, güneşten korunmak için başlarına bağladıkları peçe ve şapkaları ıslatarak serinlemeye çalışıyor. Kendi köylerinde iş olmadığı için her yıl 6 ila 7 ay gibi bir süreyle mevsimlik işçi olarak çalıştıklarını ifade eden işçiler, “Hava çok sıcak oruçluyuz ama biz bu şekilde çalışmaya alıştık artık. Çalışmak zorundayız. Her sene 6 ay gibi bir süreyle bu şekilde gelip pamuk, mısır tarlarında çalışarak geçimimizi sağlıyoruz” diye konuştular.
Mevsimlik işçi olmaları nedeniyle eğitim öğretim yılı tamamlanmadan çocuklarını okuldan almak zorunda kaldıklarını belirten mevsimlik işçiler "Ekmek davamızın peşindeyiz. Gençlerimiz iş bulmakta zorlanıyor. Burada iş bitikten sonra fındık toplamaya gideceğiz." diye konuştu
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER