01 Aralık 2014 Pazartesi 00:00
Mevsimlik İşçi Eğitim ve Madde Bağımlılığı
banner23

Merkezi Şanlıurfa'da bulunan toplumun kanayan yarasına bölgenin kangrenleşmiş sorunlarına çozüm getirmek amacıyla Dr. Feridun Öncel başkanlığında Toplumsal Barışı Sağlama Derneği kuruldu. Dernek mevsimlik işçi eğitimi ve madde ilgili çalışma başlattı.

Dernek bünyesinde bölgenin kanaat önderleri,dini liderler, akademisyenler bulunuyor.

Bu güne kadar onlarca kan davasını barıştırıp çok sayıda cinayetlerle sonuçlanabilecek olaylara önceden müdahale edip yeni canların yitirilmesine engel olunmuştur.Bir kişinin ölmesi ve diğer kişinin cezaevine girmesiyle sınırlı kalmayan olaylar yüzlerce ailenin yerinden yurdundan olmasına sebep olmaktadır. Çocuklar eğitim öğretimden mahrum kalmaktadırlar. Eski alışkanlıklarını göç ettikleri yerlere taşımaktadırlar.

Toplumsal hastalıklar ve sorunları kendine konu edinen Dr. Feridun Öncel son zamanda kullanım ve kullanıcı sayısı artan kullanım yaşı çocuk denilecek yaşa inen ve hızla yayılan madde kullanımı ve bağımlılığıyla mücadele etmek için ; Maddeyle Mücadele Gençliği Topluma Kazandırma derneğini kurdu.

Kullanım alanları Doğu Anadolu,Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde fazla olduğundan bu bölgelerde toplumu duyarlı hale getirmek ve bilinçlendirmek için çalışmalar devam ediyor.   

Mevsimlik İşçi Eğitim, Madde Barış ilgili Toplumsal Barışı Sağlama  ve Maddeyle Mücadele Ve Gençliği Topluma  Kazandırma Derneği yönetim kurulu başkanı  Dr. Feridun Öncel  açıklamada,   

 Başlangıçta baktığımız zaman dört konunun birbirileri ile alakası nedir diye?

Görünümüne alışık olduğumuz artık bizim için rutin hale gelen nisan ayına girilmesi ile binlerce ailemiz yeterli istihdam alanı olmadığı için çok zor ve ilkel şartlarda maliyeti düşürmek için mecburiyetten hayatlarını riske ederek emniyetsiz bir şekilde çalışma alanı buldukları başka illere göç etmek zorunda kalıyorlar. ŞANLIURFA da ailelerin ortalama çocuk sayısı 4-5 olarak bakıldığında binlerce çocuğumuz okul kıyafetleri yerine işçi tulumları giymek zorunda kalıyorlar  . Fiziksel gelişimini tamamlamamış bu minik yavrular ,bedenlerinden daha ağır yük altında çalışmak zorunda kalıyorlar . Çocukluklarını yaşamadan beynini  pamuk, fındık, şeker pancarı tarlalarında aile bütçesine daha fazla ne kadar katkıda bulunabilirim diye yoran 6 ayı tarlada 6  ayı okulda geçen çocuklarımızdan eğitim ve öğretimde başarılı olabilmelerini beklemek onlara büyük haksızlık olur . Sorun onlarda değil onları o şartlara mahkum  eden bizleriz! Teknolojinin hızla gelişimi ve kullanımının artması magazinsel programlar ve diziler, aynı şehirde mahalleler arası fiziki ve maddi  imkan uçurumu akranlarıyla kendisini kıyaslayıp gelecek vaat edemediğimiz sosyal kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunabileceği alanları yapmadığımız için zehir tacirlerinin hedef kitlesi olan arayış içerisindeki mutsuz gençlik bu tuzağa düşmektedir.

Samimi olalım şapkamızı önümüze koyalım  biz bu gençler için ne yaptık  ?

Uçsuz bucaksız verimli topraklara sahip sanayileşmeye, gelişime, coğrafik şartları elverişli olan bu memlekette sanayisi hammadde işlemesinden öteye neden gitmiyor. Çünkü biz kolay para kazanmak peşindeyiz  . Arsa rantçılığı,döviz,altın,tefecilik,mal stoku yani anlık fırsatçılarız.Halbuki gelişmiş toplumlar yatırımla yeni istihdam alanları sanayileşmeyle sorunlarını çözmüşlerdir.

Buradaki ve dışarıdaki iş adamlarımıza sesleniyorum…!

Gelin gençlerimize sahip çıkalım. Onlara oldukları yerde istihdam ve gelecek sağlayalım.Bu toplumsal hastalığa hep birlikte çare olalım.

 Bunları yaparken toplumun uyanışında sorgulayıcı hale gelmesinden koltuk ve ikbal korkusu olan birileri hak etmediği riyakati  ve ehliyeti yetersiz olan birilerinin hidayeti ile bir yerlere getirilen bazı şahıslar makamını ve yetkisini kendisini, oraya getiren kişinin direktifi doğrultusunda kullanmakta olup yatırım,istihdam,toplumsal hastalıkları tedavi etmeye çalışan insanların şevklerini kırmak vazgeçirmek için sudan bahaneler üreterek haksız cezai müeyyidelere çarptırarak yıldırma sindirme peşindedir.

Devletimiz memleketimizin gelişimi, gençlerimizin eğitimi için vardır. Fevr i engelleme çabaları Nehir’e karşı durmak gibi sonuçsuz kalacaktır. Bu kişiler toplumun vicdanlarında mahkum  olarak kalacaklardır.

Eğitim istihdam sorununu çözmüş refah düzeyi artmış maddeye değil bilime ve maneviyata bağlı gelecek korkusu olmayan Barış içerisinde yaşayan  bir Şanlıurfa ve Türkiye gençliği  hayal değildir."dedi.   

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.