Mevlid Kandilinde neler yapılır?

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in doğum günü olan Mevlid Kandilinde vatandaşların nasıl ibadet etmesine ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Aziz Kutluay Hoca, bu geceye ilişkin bir ibadet yok ve oruç tutulmayacağını söyledi.

  Şanlıurfa’nın tanınmış Din adamlarından ve Alimlerinden biri olan Aziz Kutluay, Mevlid Kandiline ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

 Aziz hoca: “Öncelikle Mevlid Kandilinin tüm Müslüman alemine mübarek olmasını diliyorum, bütün insanlığın hayrına vesile olmasını diliyorum ve bu mübarek gecede dünyaya gelen hazreti peygamberin hatırı için onu yüce ve Ali olan hatırı için cenabı hak bu savaşları, göz yaşlarına son verdirsin inşallah. İnsanlık huzur ve barış içerisinde olsun diyoruz. Bu gece Peygamber efendimizin dünyaya teşrif ettiği yıl dönümü. Yıllarca ve yüzyıllarca İslam alemi bunu büyük bir coşkuyla kutluyor, her hangi bir zorlama her hangi bir mecburiyet olmadığı halde insanlar seve seve bu geceyi idrak ediyorlar. Tabi bu gecedeki en baştaki olay şu, hazreti peygamberi anlamak, anlamaya çalışmak, onun yolunda gitmek, onun adımlarına adımlarımızı uydurmak onun gibi olmak. Yani esas görevimiz budur, yoksa geceye has özel bir namaz, özel bir ibadet, özel bir tesbihat yok. Genellikle mübarek gecelerde kullar serbesttir bol bol selatu selam getirilmeli Peygamber efendimize ve onunla ilgili kitaplar üzerinde bilgimizi arttırmaya çalışalım özet olarak onun gibi olmamız lazım. Bu günde oruç tutulur mu? Hayır, bugün öyle bir oruç yok aslına bakmamız gerekirse bugün Peygamber efendimizin dünyaya gelişi bizim için bayram ama her nasıl bir tevakkuf ki Peygamber efendimizin hem doğumu hem de vefatları aynı tarihe isabet ediyor. Bizim için doğma nasıl bir hayat ise ölmekte bir hayattır, çünkü ebedi hayata intikaldir cenabı hak ölmüşlerimize rahmet eylesin hastalarımıza şifalar versin bu gecenin ümmetine. Bu vesileyle tekrar Müslüman aleminin Mevlid kandilini kutluyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2015, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER