17 Nisan 2013 Çarşamba 00:00
Meslektaşlarını için  Toplandılar
banner23

Şanlıurfa Tabipler odası geçen yıl Gaziantep’te hasta yakını tarafından hayatına son verilen Dr. Ersin Arslan birinci ölüm  yıl dönümü nedeniyle  Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde sağlık çalışanlarına yapılan saldırıyı kınamak için  basın açıklaması yapıldı.


Şanlıurfa tabipler odası genel sekreteri Dr Ali Suat Erkoç "meslektaşımız Dr. Ersin Arslan’ı kaybedeli tam 1 yıl oldu. Sağlıkta şiddette adeta bir simge haline gelen Dr. Ersin Arslan’ı bir kez daha rahmetle anıyoruz. Biz hekimler ve diğer sağlık çalışanları bu süre içinde sağlıkta yaşanan şiddet olaylarının sona ermesi için çok geniş katılımlı toplantılar, çalıştaylar yaptık. Önerilerimizi başta sağlık ve adalet bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara ilettik. Buna rağmen halen gerekli tedbirlerin alınmadığını görmekteyiz. Yakın zamanda, 2010 yılında Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir kadın doktora y bıçaklı saldırıda bulunanlara verilen 11 ve 9 yıllık hapis cezaları umut vericidir ama yeterli değildir. Biz şiddete maruz kalan sağlık çalışanları olarak yargının daha hızlı ve caydırıcı tedbirler almasını istiyoruz. Bu sorunun çözümündeki en önemli aşamalardan birinin bu olduğunu düşünüyoruz.

Diğer yandan toplumumuzda her alanda öfke ve şiddet içeren davranışlar giderek artmaktadır. Bunun hoşgörüsüzlük, ahlaki yozlaşma ve eğitimsizlik gibi nedenlerden kaynaklandığını düşünmekteyiz. Sağlıkta yaşanan problemlerinin nedenlerinin başında sağlık politikaları ve düzenlemeleri gelmektedir. Sağlıkta yaşanan sorunlarının yegane  sebebi olarak sağlık çalışanlarının gösterilmesi kabul edilemez bir davranıştır.Bir süre önce Harran Üniversitesi’nde yaşanan bir olayda Şanlıurfa Vali’sinin  sağlık çalışanlarına yönelik aldığı olumlu tutum  ve sağlık çalışanlarını sahiplenmesi tüm yöneticilere örnek olmalıdır Hafızamızda halen tazeliğini koruyan, hekimleri hedef alan açıklamalardan uzak durulmalıdır. Özellikle basın kuruluşları sağlıkla ilgili yaptıkları yayınlarda sorumlu davranmalıdır. Çünkü hepimiz bilmekteyiz ki yayın kuruluşlarının sağlıkla ilgili konularda yaptıkları özensiz haberler çok dramatik olaylara yol açmaktadır. Dünyanın  en zor mesleğini uygularken hiç bir hekim  hastasına zarar vermeyi düşünmez,düşünemez. Çünkü her tıp öğrencisi  "önce zarar vermeyeceksin" şiarıyla eğitimini sürdürür ve tamamlar. Diğer tüm mesleklerde olduğu gibi sağlık hizmetlerinin verilmesindeki yanlışlıkların, ihmallerin hesabının sorulacağı yer de yargıdır, mahkemelerdir.

Biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak gittikçe ağırlaşan iş yüküne, özel sektörde güvencesiz çalıştırılmaya, keyfi görevlendirmelere, gittikçe artan itibarsızlaştırmaya rağmen görevimizi her zamankinden daha iyi yapmaya çalışıyoruz. Bizler hekimlerin huzurlu bir sağlık hizmeti sunduğu ve hastalarında nitelikli bir hizmet aldığı bir ortamda çalışmak istiyoruz.

bizler "sağlıkta şiddete son" diyoruz, yeni Ersin’ler ölmesin istiyoruz diyerek pankartlar açarak alkışlarla protesto yaptılar eylemeye hastanede bulunan hasta yakınlarında destek verdiler.


 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.