Mazota Gelen Zamdan Sonra Böyle Oldu!

Mardin’in Midyat ilçesinde mazot fiyatlarındaki artış nedeniyle traktörlerini kullanmayan çiftçiler, tarlalarını hayvanlarla sürüyor. Mazot fiyatlarındaki artış nedeniyle tarlalarını traktörle sürmeleri durumunda girdi fiyatlarının arttığını savunan çiftçiler, bu nedenle işlerini at ve insan gücüyle yaptıklarını ifade etti. Geçen hafta motorinin litre fiyatına 15 kuruş zam yapılmıştı.

Mazota Gelen Zamdan Sonra Böyle Oldu!

Midyat'ta bazı çiftçiler, mazot fiyatlarının artması nedeniyle traktörlerini bağladı. Bu nedenle de tarlaların yükü hayvanlara kaldı. İlçede bazı çiftçiler, mazot fiyatlarından kurtulmak için tarlalarını hayvanlarla sürmeye başladı.

Çiftçilerden Bilal Kurnaz, tarlalarını kendilerinin ve hayvanların sürdüğünü belirterek, “Burada karpuz, kavun, buğday, arpa gibi şeyler ekiyoruz. Biraz kazanç elde edebilmek için de tarlaları hayvanlarla sürüyoruz. Traktörle tarlalarımızı sürdüğümüz zaman mazot fiyatları çok yüksek olduğu için kazanç elde edemiyoruz” dedi.

Mazot zamlarından bunalan çiftçi deyim yerindeyse, Mazot zamlarından bunalan çiftçi deyim yerindeyse, “Bu şekilde yakıt bedavaya geliyor” deyip bol bol hayvanlarını otlatıyor…
Zeki Doğan ise, “Yeşeren otların ölmemesi ve toprağın hava alması için tarlalarımızı sürüyoruz. Ancak mazot fiyatı yüksek olduğu için traktörle çift sürdüğümüz zaman kazanç elde edemeyiz hatta zarara gireriz. Bu nedenle tarlaları hayvanlarla sürüyoruz” diye konuştu.

Mardin’in Midyat ilçesinde motorinin litre fiyatı 5.46 TL ile 5.49 TL arasında farklılık gösteriyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakikat
Hakikat - 13 ay Önce

Herkes geçmişte ne yaptiğini biraz tartişip düşünce neden bu günlere geldiğimizi ortaya çikaririz. Hatanin neresinden dönülürse kardir. Akp halki değil,kendi rejimi kurma hevesinde kim buna ortak olursa kendi vicdanin azabini çeker. Bugün kötü şartlari 16 yildir akp getirti. Paşaliğin hevesini estirtmek istemektedir geçmişte bunun örneğini komşu ülkelerden gördük Saddam kadafi, hüsnü mübarek vs şimdi sie Türkiye bu kötü günler bizden uzak görünmüyor. Herkes neyi nasil yaptiğini iyice düşünüp taşinmali.

SIRADAKİ HABER