MAZLUMDER’den barış çağrısı

Mazlum Der Şanlıurfa Şubesi tarafından bazı bölgelerde yaşanan çatışma ortamlarının son bulması için taraflara çağrıda bulunuldu.

 Umut DELİ

Mazlum Der Şanlıurfa Şubesi tarafından bazı bölgelerde yaşanan çatışma ortamlarının son bulması için taraflara çağrıda bulunuldu.

Mazlum Der dernek binasında açıklama yapan şube başkanı Fatih Kanlıpıçak: “ Yüz yıl önce dünya siyasi literatüründe pratize edilen ulusların kaderlerini tayin etme hakkının Kürtlere tanınmamasının artçı sarsıntıları devam etmiş, süregelen durum esas kırılmaların yaşanacağı döneme evrilmiştir. Bugün “Hep birlikte eşit ve kardeşçe bir yaşam ile kan deryası” arasında tercih yapmanın dönüm noktasıdır. Son zamanlarda Kürdistan’da devam eden çatışmaların evrildiği adı konulmamış savaşla tarafların birlikte yaşam ile ayrılma arasında tercih yapmak zorunda kalacakları döneme girmiş bulunmaktayız. Halkın meşru iradesiyle seçilmişlerin bulunduğu binalara zırhlı araçlarla baskın düzenlemenin, kapıları kırıp içeri girmenin, kadın, çocuk, sivil ayrımı yapmadan hareket eden her şeye ateş etmenin meşruluğu yoktur. Irak’ta, Suriye’de, Afganistan’da, Mısır’da, Filistin’de işgal kuvvetleriyle özdeşleşmiş uygulamalara binlerce yıllık kardeşlik söyleminin dillerden düşürülmediği bir ülkede rastlanır hale gelinmesi kardeşlik, kent kent yayılan hendek politikası da Türkiyelileşme söylemini boşa çıkartmaktadır. Doksanlı yıllarda boşaltılan köylerin halkta ve ülkede yarattığı sosyolojik ve ekonomik travmaları daha atlatamamışken bu kez kentlerin boşaltılması PKK’ye de devlete de fayda sağlamayacaktır. Halk perûperişan hale geldikten sonra masaya oturmanın bu halka herhangi bir fayda getireceğini düşünmüyoruz.

 Ey devlet yetkilileri, siyasi partiler, örgütler!… Ey PKK, cemaatler, kanaat önderleri kan deryasının önünü alabilecek kesimler!... Artçı sarsıntılar esas kırılmalara evrilmeden akl-ı selimin devreye girmesi ve adı konulmamış bu savaşın sonlandırılması gerekir. Bugün artçı sarsıntılardan etkilenmeyenler unutmasınlar ki esas kırılmalar başladığında kendileri de paylarına düşeni alacak ve kanı durdurabilmek mümkün olmayacaktır. Uzun süren çatışmalar göstermiştir ki savaşın kazananı olmadı, olmayacaktır. Canlarımızı birer birer toprağa vermenin hiç kimseye hiçbir yararı olmayacaktır.

Taraflar çatışmaları sona erdirmenin çok zor olmadığını bu topluma daha önce kanıtladılar. İnsan hayatının kutsallığına inanan bizler, şuan ki politikaları insanlığın faydasına görmüyoruz. Temennimiz her gün asker, gerilla, polis, sivil diye ayrıma tutularak meşrulaştırılan ölümlerin son bulmasıdır.” İfadelerine yer verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2015, 16:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER