Mardin - Ceylanpınar ana kanalı açıldı

Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yapımı tamamlanan Türkiye genelindeki 175 eserden biri olan Mardin-Ceylanpınar ana kanalının açılışı yapıldı.

Mardin - Ceylanpınar ana kanalı açıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 175 eserin açılışı için Ankara'daki Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen toplu açılış etkinliği kapsamında Mardin'deki tören alanına video konferans aracılığıyla bağlandı.

Katılımcılara seslenen Davutoğlu, "İnşallah bir nehir gibi 221 kilometreyi aşarak gidecek olan bu kanal, Mardin ve Şanlıurfa'mıza bereket getirir" dedi.

 AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da törende yaptığı konuşmada, GAP Sulama Projesi'nin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ve çiftçilerin elektrik sorununu tamamen ortadan kaldıracağını, Mezopotamya Ovası'na adeta can vereceğini söyledi.

Mardin-Ceylanpınar Sulama Kanalları Aşağı Mardin Ana Kanalı ile 2 milyon dekar zirai alanın sulanabileceğini bildiren Çankırı, şöyle konuştu:

"Kanal, suni bir nehirdir. 'Mezopotamya'ya deniz getireceğiz' sözü, çocukluğumuzdaki siyasi partilerin esprili bir seçim vaadiydi. Bu kanal, güçlü AK Parti iktidarı tarafından deniz olmasa da nehir getirdiğimizin ispatıdır. Kazandırılan bu tesisin Mardin'e ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Milletvekili Çankırı ile Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük ve DSİ Bölge Müdürü Oğuz Kasap, butona basarak açılışı yaptı.

Katılımcılar daha sonra sulama kanalında incelemelerde bulundu.

Uzunluğu 221 kilometre olan Mardin-Ceylanpınar sulama ana kanalından 2 milyon 110 bin 750 dekar tarım arazisi sulanabilecek. Ayrıca kanalın taşıyacağı sudan yararlanılarak, Mardin Ovası'nda GAP Eylem Planı kapsamında yer alan 4 proje ile 987 bin 370 dekar arazi daha suya kavuşturulacak.
Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER