"Mahmutoğlu Kulesi" kent Müzesi Oluyor

Şanlıurfa Belediyesi Mahmutoğlu Kulesi'ni kent müzesine dönüştürmek için çalışmalara başladı. Belediye basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Mahmutoğlu Kulesinde Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Şanlıurfa Belediyesi'nin işbirliğiyle devam eden restorasyo

Şanlıurfa Belediyesi Mahmutoğlu Kulesi'ni kent müzesine dönüştürmek için çalışmalara başladı.

Belediye basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Mahmutoğlu Kulesinde Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Şanlıurfa Belediyesi'nin işbirliğiyle devam eden restorasyon çalışmalarının bir yıl içinde tamamlanması planlanıyor.  "Urfa Şehir Surları"nın önemli bir bölümünü oluşturan 2 bin metrekare alana sahip Mahmutoğlu Kulesinin kent müzesine dönüştürülmesiyle bin yıllık tarihi yapı turizme kazandırılacak.

Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çeşitli dönemlerde yaşanan doğa olayları nedeniyle büyük zarar gören kulenin kent müzesine dönüştürülmesini turizm açısından önemli olduğunu belirtti.

Söz konusu müzede kentin tarihini sergileyeceklerini aktaran Fakıbaba, şunları kaydetti:

"Kent müzesi sadece seyredilen, ziyaret edilen değil, paylaşılan bir müze olacak. Kent müzesinde Şanlıurfa'yı sadece tarihiyle değil, bugünüyle de sunmak istiyoruz. Burada kenti tüm hikayesiyle canlandırmak istiyoruz. Vatandaşlar da Şanlıurfa'nın sahip olduğu değerler konusunda farkındalık oluşturarak, sahiplik duygusunu pekiştirmeyi hedefliyoruz." (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER