02 Ağustos 2013 Cuma 00:00
Mahalle Olmaya Aday Köyde Elektrik Yok

Günün yirmi dört saatinden sadece iki saat elektrik yüzü görebiliyorlar. Öte yandan köyde yaz aylarında su sıkıntısı yaşanıyor

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı olan Eser köyü elli beş hane, beş yüz elli kişilik bir nüfusa sahip ancak bu köyde elektrik sıkıntısı yaşanıyor. El feneri ya da lamba ışığı sayesinde evlerini aydınlatan köylüler 2013 yılına gelinmesine rağmen bu durumda olmaktan yakınıyorlar.

On iki milletvekiline sahip olan bir ilin bir köyünde bu durumun yaşandığından tüm yetkililerin haberi var ama çözüm için çaba gösteren yok diyen bir vatandaş sıkıntısını şöyle ifade etti “Elektriklerimizin düzeltilmesi için başvurmadığımız makam mercii kalmadı, her seferin aldığımız cevaplar aynı: “Tamam kaydınız alındı, elektriğiniz en kısa sürede düzeltilecek.’’Şeklinde oluyor. Ama değişen bir şey olmuyor,bu durumdan kurtulmak istiyoruz bu başta kaymakamlık olmak üzere tüm yetkililerin ayıbıdır.’’

Elektrik kesintisinin yanında su sıkıntısı da farklı olmayan eser köyünde maddi durumu iyi olanlar kendilerine sondaj kazdırıp su ihtiyaçlarını karşılıyor, ancak geri kalan kısmı ise su ihtiyacını kadınların kuyulardan taşımayla getirdiği suyla ihtiyaçlarını karşılamak zorunda.yaşam koşullarının çok zor olduğu bu köyde su taşımaktan genç kızlar ve kadınlardan bel fıtığı olanlar dahi var. Çilesini dile getiren köy kadınlarından Emine Demirci: “Sadece insan ihtiyacını karşılamak için su taşımıyoruz, hayvancılıkla uğraşıyoruz hayvanlar için de su taşımak zorundayız, yetkililerin bir an önce bu soruna bir çözüm bulmasını istiyoruz yoksa yaşadığımız hayata hayat denmez.’’Şeklinde konuştu.

Özellikle kış aylarında yağışların başlamasıyla beraber elektriklerin tamamen kesilmesi nedeniyle eser köyünde hayat adeta duruyor. Çünkü köyün temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalı, bunun için ise, ne bir tarla sulaması yapılabiliyor ne de hayvanların su ihtiyacı karşılanabiliyor. Durum böyle olunca iş kadınlara kalıyor hayvanların su ihtiyacını onlar taşıma su ile karşılıyorlar

 “Taşıma su ile değirmen döndürüyoruz’’

“Adeta taşıma su ile değirmen döndürüyoruz’’ Diyen Zehra Demirtaş çektikleri çilelerini şu sözlerle dile getirdi:  “Elektriksiz bir yaşam sürdürmek yetmiyormuş gibi bir de susuzluk çilesini çekiyoruz, tüm bunların yanında bir de ev işiyle uğraşıyoruz, bırakın kendimize zaman ayırmayı, evimizde doğru düzgün dinlenemiyoruz. Biz de herkes gibi rahat bir yaşam sürdürmek istiyoruz elektrik olmadığı için akşamları erkenden yatmak zorunda kalıyoruz, televizyon izleyemiyoruz dünyada ne oluyor ne bitiyor haberimiz olmuyoruz çünkü haberleri izleyemiyoruz ilgili yetkililerin bir an önce bir çözüm bulmasını istiyoruz.’’

Elektrikler kesik olunca köy okulunda okuyan öğrenciler de aynı çileye maruz kalıyorlar, bulutlu günlerde okulun içerisi karanlık olduğu için çoğu zaman el feneri veya benzeri aydınlatma araçları ışığı altında ders işliyorlar. Bu durumu anlatan köy öğretmeni Mehmet Ali Hançer: “Köy çocuklarının eğitimini aksatmamak için elimden geleni yapıyorum ama elektrik olmayınca çocuklar derse odaklanamıyor, bunun yanında çoğu zaman tepegözle işlenmesi gereken bir konuyu elektrik olmadığı için normal ders anlatır gibi anlatıyorum öğrencilere bu da ne kadar verimli olabilir ki. Çok zeki öğrenciler var ama bu öğrenciler elektrikli bir sınıfta iyi bir eğitim alamadıkları için hevesleri kaçıyor, umarım bu sorunun en kısa sürede üstesinden gelinir.’’ Şeklinde konuştu.

Köylülerden Ramazan Demirtaş: ‘’Devlet bakanlarından birinin de milletvekili olduğu Şanlıurfa’ya bağlı bir köyde bu durumun yaşanması vatandaşı canından bezdirdi, seçim zamanları birçok vaatlerde bulunuyorlar ama seçim bittikten sonra yüzümüzü gören, halimizi soran olmuyor. Devlet erkanının bizi böyle mağdur etmesi hiçbir vicdana sığmıyor. Sözde köyümüz Viranşehir'in bir mahallesi olacak ama elektrik yok. Şanlıurfa milletvekili, devlet bakanı Faruk Çelik’in seçim zamanındaki konuşmasını hatırlatan Demirtaş: “Sayın bakan o zaman ‘hiçbir köy yolsuz,susuz,elektriksiz kalmayacak’ demişti. Ama bugün hala değişen bir şey yok. Yine elektriksiz bir yaşam sürdürüyoruz. ’’Şeklinde konuştu.

Elektrikli ortamda ders görmek istiyoruz

2007 yılında devletin tüm köy okullarına bilgisayar ve internet vermesi Eser köyü öğrencilerini faydalandırmadı, çünkü elektrikleri yok. Elektrik yüzünden bilgisayar kullanamayıp, internetten faydalanamayan köy öğrencileri: “Daha düzgün bir eğitim istiyoruz, el feneri ışığı altında ders çalışmaktan bıktık, bu şekilde derslerimize odaklanamıyoruz elektriklerimiz düzelsin biz de herkes gibi rahat bir ortamda düzgün bir eğitim almak istiyoruz milletvekilleri bize verdikleri sözü tutsunlar.’’Şeklinde sıkıntılarını dile getirdiler.

Devlet erkanının seçim zamanında  “Geri kalmış illere birer devlet bakanını milletvekili olarak koyması tam anlamıyla başarılı olamadı’’ diyen köy muhtarı Fadıl Durdu: “Ben köylümün elektrik sıkıntısını gidermek için her türlü yola başvurdum ama bu sorun benim tek başıma giderebileceğim bir sorun değil. Birçok milletvekilimizle de konuştum, en kısa sürede halledeceklerini söylüyorlar ama gelip bir çalışma başlatan olmadı. Bir devlet bakanı bugün burada milletvekili ise bu sorun ilk başta onun ilgilenmesi lazım ama ne yazık ki devlet erkanı görevini tam anlamıyla yerine getiremiyor.’’Diyerek bu işin peşini bırakmayacağını belirtti.

Köyün tüm elektrik ihtiyacını sağlamak için sadece bir trafo kurulu ve her evde de tam tesisat elektrik donanımlarının bulunduğu bu köyde trafo yetmezliği yüzünden evlerde olan tesisatlar kullanılamıyor ve tüm halkı gecelerini karanlıkta geçiriyorlar milletvekillerin seçim zamanları verdiği sözleri yerine getirememesinden yakınan köy halkı demokrasi ve adaletin olmadığını söylüyor.

Köylüler, Şanlıurfa’ya milletvekili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Faruk Çelik seçim zamanı şu sözü verdiğini belirtti: “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, tüm köylerin yolları, elektrik ve suları düzenlenip kontrol edilecektir.’’ama Eser köyü halkına sorduğumuzda bu sözlerin hiçbirinin yerine getirilmediğini iddia ettiler.

Elektriksizlikten göç ediyorlar

Köy yolunun bozuk olduğu bu köyü ziyaret ettiğimizde suların taşıma yoluyla karşılandığına şahit olduk ve köy halkıyla karanlıkta röportaj yapmamız, köy halkının iddialarını doğruluyor. Devlet erkanının bakımsız bıraktığı bu köyde bakımsızlık ve elektrik sorunu nedeniyle köyden şehire göçler başlamış. Sorunların düzeltilmemesi halinde tüm köy halkının göç edeceğini aktaran Mustafa Soylu: “Elektrik ve diğer sorunlar yüzünden köy halkı yavaş yavaş göç ediyor, bu durum böyle devam ederse köyümüzü terk etmek zorunda kalacağız ve tüm köy boşalacak.'' Diye konuştu

Eser köyü halkı elektriksiz susuz bir şekilde devlet erkanı ve milletvekillerin verdikleri sözleri yerine getirmesini bekliyor.(Ali Çetinkaya)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.