Lokantacılar Kebap Siparişi Yetiştirme Telaşına Girdi ...

Şanlıurfa’da evlere kiloyla kebap siparişi geleneği Ramazan’da daha da ilgi görüyor. Eskiden lokantalara gitmek istemeyen Şanlıurfalılar, kebabı eve getirttiriyordu. Kişi sayısına göre malzeme götürülüp, pişirilen kebaplar eve getiriliyor.

Lokantacılar Kebap Siparişi Yetiştirme Telaşına Girdi ...

Şanlıurfa’da patlıcanlı, domatesli ve sade kebap sofraları süslemeye devam ederken, Ramazan dolaysıyla kapalı olan bir çok lokanta ücret karşılığında vatandaşların kebap siparişini yetiştirmeye çalışıyor.

Lokantalar her türlü kebap siparişi alırken, mevsimin yaz olması dolayısıyla en fazla sipariş alınan kebap türü patlıcanlı kebap. Sade ve acılı kebap ise patlıcanlıdan sonra geliyor. Evlerde hiçbir şey hazırlamaya gerek kalmadan kebabın yanında her türlü garnitürü ve ekmeği de paket içerisinde yer alıyor. İkindi vakti gelen siparişler için hazırlıklara başlayan lokantalar, iftara yakın tüm siparişleri hazırlıyor. Aynen eskiden olduğu gibi evlere servis olayı yok. Sipariş sahipleri gelip kebaplarını kendileri lokantadan alıyor.

Kentte sofraların vazgeçilmez yemekleri arasında patlıcanlı kebap, domatesli kebap ve sade kebabın olduğunu belirten esnaf, “Şanlıurfa’mız tarihi ve turistlik alanlarıyla her ne kadar kendini tanıtmış olsa da bunda bir nebze olan kentte ait yemeklerde yer alıyor. İstanbul gibi Türkiye’nin birçok yerine ‘Urfa Kebabı’ yapılıyor ve satılıyor. Buna da vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Türkiye’deki en güzel yemekler Urfa’da yapılıyor, Ramazan dolaysıyla kapalıyız sadece Urfalı vatandaşların iftar için verdikleri kebap siparişlerini pişiriyoruz, oda kömür parasına vatandaşlara iftarda da kebap hizmet sunmaya çalışıyoruz" diye belirtiler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 8 ay Önce

Bizim açımızdan iyi ama lokanta sektörü açısınıdan kötü bir sistem. Vatandaş kebabı ucuza almaya alışınca zamanla kebapçılar birebir satışta zarar edecek. Ama bizim açımızdan iyi tabi ki

SIRADAKİ HABER