Likoğlu, Dünya Çocuk Hakları Gününü Kutladı

Çocuk haklarının güvence altına alınması gerektiğine vurgu yapan Likoğlu, ''Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi'' ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları sıralamakta ve güvence altına almaktadır . Bu sözleşmeye taraf ülkeleri yükümlülük altına sokar

Likoğlu, Dünya Çocuk Hakları Gününü Kutladı

Çocuk haklarının güvence altına alınması gerektiğine vurgu yapan Likoğlu, ''Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi'' ayrım gözetmeden her çocuğun sahip olduğu hakları sıralamakta ve güvence altına almaktadır

. Bu sözleşmeye taraf ülkeleri yükümlülük altına sokarak çocuklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için ülkeler arasında dayanışma ve işbirliğine imkân sağlamaktadır. Türkiye bu sözleşmeyi 1990 yılında imzalamış ve iç hukukun bir parçası haline getirmiştir.

Çocuklarımız yarınlarımızdır gerçeği ile hareket ederek, çocuklara yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu unutmamalıyız.

İnsanın mutluluğu ve dünyanın geleceği, çocukların mağdur olmadan korunması ve iyi ortamda yetişmesine bağlıdır. Başta eğitim olmak üzere sağlık ve barınma sorunu olmayan, her türlü istismardan korunmuş, üreten, özgüveni olan, düşünen, çevresi ile olumlu iletişim kuran, kendini geliştirmiş, geçmişini unutmayan ve geleceğe umutla bakan çocuklar yetiştirmek için çaba gösteren milletler, gelişimlerini sürdürerek geleceğe güvenle bakabilmektedir.

Çocuklarımızın Suç ve Suçlulardan korunması, kötü alışkanlıklardan uzak tutularak sağlıklı bireyler olarak yetişmesi, birlik ve beraberlik duygularına bağlı yetişmesi, eğitim-öğretim görmesi, sokaklarda ve uygun olmayan şartlarda çalıştırılmaması, bilinçli bir nesil olması bizlerin temel ve ortak sorumluluğudur.

          Bu duygu ve düşüncelerle ''Çocuk Hakları Günü''nü kutluyor tüm çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum” ifadelerini kullandı. (URFANATİK)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER