Laik Bir Ülkede Diyanet Olmaz

ALEVİ Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasını istediklerini belirterek, "Çünkü laik bir ülkede diyanet olmaz" dedi. Antalya Konyaaltı Belediyesi ile Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şubesi tarafı

Laik Bir Ülkede Diyanet Olmaz

ALEVİ Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasını istediklerini belirterek, "Çünkü laik bir ülkede diyanet olmaz" dedi.

Antalya Konyaaltı Belediyesi ile Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şubesi tarafından 4. Geleneksel Aşure Günü düzenlendi. Konyaaltı Belediye binasının bulunduğu alanda gerçekleşen etkinliğe çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte konuşman Ali Aktaş, yıllardır Alevi topluluğunun istekleri olduğunu söyledi. İlk isteklerinin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması olduğunu belirten Aktaş, "Çünkü laik bir ülkede diyanet olmaz" dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 5 bin imamın öğretmen yapıldığını belirten Aktaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın devlet dairelerine sıçrama tahtası olduğunu söyledi. Zorunlu din dersi eğitiminin kaldırılmasını istediklerini aktaran Aktaş, kendilerinin din dersini seçmek zorunda bırakıldığını kaydetti. Son yapılan sınavlarda din dersi ağırlıklı sorular sorulduğunu anlatan Aktaş, bunun da imam hatipleşme yöntemi olduğunu dile getirdi. Aktaş, Madımak Oteli'nin de müze haline getirilmesini talep etti.

Cemevlerinin ibadethane sayılmasını istediklerini anlatan Aktaş, "Camiler de bizim cemevleri de bizim, ama 2002 yılında AKP iktidara geldiğine 75 bin 600 cami vardı. Bugün 90 bini aşmış durumda. Bu demektir ki AKP döneminde 15 binin üzerinde cami yapıldı ve halen yapılmaktadır. Buna karşılık Türkiye'de 23 milyonun üzerinde Alevi var. Yani Türkiye nüfusunun üçte biri Alevidir ama 1059 cemevi var" diye konuştu. Aktaş, 4+4+4 eğitim sistemiyle eğitimin laçkalaştırıldığını ve şeriata doğru ilerlendiğini belirterek, "Bugün onların yapmak istediği şey eğitimle laikliği yok etmek" dedi.

KAMER GENÇ'E DESTEK

Japonya Büyükelçiliği'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın konuşması sırasında yaşanan olaylar sonrası Kamer Genç'i desteklediğini dile getiren Aktaş, Genç'e sevgi ve saygılarını gönderdiğini belirtti. Genç'in olayın ardından Başbakan Erdoğan'ın hanedan ve Osmanlı özentisi duyduğu yönünde açıklamalarını hatırlatan Aktaş, "Türkiye bir karanlığın içine girmiştir. Hep birlikte birbirimizi ötekileştirmeden CHP çatısı altında birleşelim ve bunları sandığa gömelim" diye konuştu.

AK Parti hükümetini eleştiren Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şubesi Başkanı Tahsin Akpınar da 11 yıldır iktidarın Alevileri dize getirme anlayışında olduğunu belirterek, "Sayın başbakana sesleniyorum. Sen de bizi dize getiremezsin" diye konuştu.

Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Süleyman Evcilmen de dil, din, inancı ne olursa olsun öncelikli felsefelerinin insan olduğunu ve bu düşünceyle seçimlerde başarıyı elde edeceklerini söyledi. Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek ise yerel seçimde parti olarak başarılı sonuç elde edeceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlara 20 kazan aşure dağıtıldı. Başkan Böcek ve Alevi Kültür Dernekleri Konyaaltı Şubesi Başkanı Akpınar, vatandaşlara aşure ikram etti. Daha sonra da Arzu Şahin konseri düzenlendi.(DHA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER