Kültürel miras arka planda kalıyor

-Ayşe gülebak- Daha önce özel hastane olarak kullanılan bina, Büyükşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi ek hizmet binası olarak kullanılmaya başlandı. Beddiüzzaman Said Nursi’nin yaşadığı odanın bulunduğu otel, Büyükşehir Belediyesi ek hizmet

Kültürel miras arka planda kalıyor

-Ayşe gülebak-

Daha önce özel hastane olarak kullanılan bina, Büyükşehir yasasının ardından Büyükşehir Belediyesi ek hizmet binası olarak kullanılmaya başlandı. Beddiüzzaman Said Nursi’nin yaşadığı odanın bulunduğu otel, Büyükşehir Belediyesi ek hizmet binası nedeniyle saklı kalıyor. Şanlıurfa’da kültürel mirasların korunması ve tanıtılması amacıyla ek hizmet binasının yıkılması istenirken, bu yıkımın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilinmiyor. Şanlıurfa Kültürel mirasları koruma derneği başta olmak birçok sivil toplum kuruluşu binanın yıkılmasından taraf olurken, daha önce verilen yıkım kararının gerçekleşmeyeceği bildirildi.

Şanlıurfa’ya gelen çoğu kişinin Beddiüzzaman’ın odasını merak ettiği belirtilirken, odanın bulunduğu otelin geri planda kalması nedeniyle vatandaşlar adresi bulmakta zorluk yaşıyor. Beddiüzzaman Said Nursi’nin son kullandığı oda, otelin içinde aynı şekilde korunuyor. Kente gelen çok sayıda kişi, Beddiüzzaman’ın odasını ziyaret ederek, üstad hakkında bilgi sahibi oluyor.

Otelin önünde bulunan binanın yıkılmasıyla birlikte bir kültürel mirasın daha çok tanıtılacağı ve öne çıkacağı belirtilirken, yıkım kararının çıkıp çıkmayacağını henüz belirsizliğini koruyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER