18 Mart 2014 Salı 00:00
Kozlarını paylaştılar!
banner23

Altaylı, Baydemir, Şanlıurfa’da aday olmayı, Güvenç’e ise İl Özel İdarede yapılan yolsuzluğu sordu.

Program öncesi yapılan duyurular nedeniyle Şanlıurfa başta olmak üzere tüm Türkiye heyecanla program saatini bekledi.

Saat 21.00’da başlayan Teke tek programına ilk konuk olan BDP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir, projelerini anlatıp, Fatih Altaylı ve izleyicilerden gelen soruları yanıtladıktan sonra, stüdyoya AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Celalettin Güvenç alındı.

“Teke Tek” programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan iki aday adeta kozlarını paylaştı. Programın ilk kısmında stüdyoya alınan BDP Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Baydemir, Altaylı'nın sorularını yanıtladı.

BAYDEMİR: KENDİMİ TEKRARLAMAK İSTEMEDİM

Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Baydemir, Diyarbakır Belediye Başkanlığı yaptığı sırada 3. Dönem aday olmamak için Diyarbakır’da aday olmadığını belirterek, Şanlıurfa’da aday olmak istediğini söyledi. Diyarbakır Belediye Başkanlığı dönemi anlatan Baydemir, “2 dönem boyunca Diyarbakır’da belediye başkanlığı yaptım, üçüncü dönem aday olmak istemedim, aday olsaydım kendimi tekrara düşmüş hissedecektim. Bu nedenle Şanlıurfa’da aday olmak istedim, adaylık sürecinden önce Şanlıurfa’ya geldim ve Şanlıurfalıların sıcak karşılamasıyla karşılaştım ve kendimi Şanlıurfalı olarak gördüm. Benim burada aday olmam lazım dedim ve oldum. Diyarbakır’da yaptığımız çalışmalar bellidir, gün yüzü gibi ortadadır. Yaptığımız kavşaklar,  Başbakanın konvoyunca bile tafik sıkışıklığına yol açmadı, bundan daha büyük ne olabilir. Şanlıurfa’nın trafiğine baktığımız zaman ne halde olduğunu görüyoruz, aynı çalışmaları Urfa’da da yapmak için Urfa’ya geldim ve artık Urfalıyım” dedi. Programı boyunca AK Parti adayı Güvenç hakkında fazla konuşmayan Baydemir, demokrasi saygınlığına dikkat çekerek, bir takım şeyleri dile getirmek istemediğini ifade etti.

GÜVENÇ: ADAY OLMAMI BAKAN ÇELİK İSTEDİ

Programın ikinci kısmında stüdyoya gelen Celalettin Güvenç, adaylık sürecini anlatırken, aday olmanın kendisinin aklında olmadığını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in demesiyle aday olduğunu söyledi. Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Güvenç, “Aday olmak benim aklıma gelmedi. Kamuoyunun genel isteği ve Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in arzu etmesi üzerine aday oldum. Bakan Çelik Şanlıurfa’da aday olmak istemedi, bana sen aday ol dedi. Sayın Bakan bana bizzat dedi ki; Ben gelemeyeceğim, senin memleketin de yakın, dokuya da çok uygunsun, halkla kucaklaşan bir insansın, böyle bir görevi kabul eder misin?" Ben de dedim ki; "Şanlıurfa çok stratejik bir kent, ben bu kenti seviyorum, Hz. ibrahim'in kentine hizmet etmek ibadettir. Eğer takdir edilir de gerekli emir verilirse bundan sonra büyük bir ilde kırmızı plakalı bir arabada rahat rahat yaşayacağıma, bu halkla bütünleşmeyi tercih ederim, emre uyarım” şeklinde konuştu.

BAYDEMİR: URFA, ROMA İLE YARIŞACAK 

Baydemir, seçimi kazanmaları halinde Şanlıurfa'nın Kudüs ve Roma ile yarışacağını söyleyerek, kentsel planlama, tarım ve tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi, dış ticareti geliştirmek için uğraşacaklarını söyledi. Şanlıurfa’nın büyük arazilere sahip olmasına karşın, mevsimlik işçi göçü verdiğine dikkat çekerek, “Şanlıurfa varlık içinde yokluk yaşıyor. Urfa zengin bir şehir ama kaynaklar doğru kullanılmadığı için halk yoksullukla mücadele ediyor. Her yıl 48 ile mevsimlik tarım işçi göçü veriyoruz, bu kadar arazimiz varken, insanlarımız gidip il dışında çalışıyor. Urfa dünyanın en zengin şehirlerinden biri, ama halk büyük bir yoksulluk yaşıyor. GAP bir kalkınma projesiydi ise, 450 bin kişi Türkiye'nin batısına ırgat olarak neden gidiyor? Urfa Türkiye'nin hidroelektrik enerjisini üretiyor; ama Urfa şu anda karanlıkta. Urfa'da planlı bir kentsel bir gelişme ve kalkınma vizyonu ile hareket edeceğiz. Bugüne kadar Urfa'ya ne verildiyse Urfa halkı ve idarecileri onunla yetinmiş; ben bunu asla yapmayacağım” ifadelerini kullandı.

ALTAYLI, GÜVENÇ’E YOLSUZLUĞU SORDU

Şanlıurfa İl Öze İdaresi’nin 40 trilyonluk para kaybının gündemdeki yerini koruması üzerine Fatih Altaylı, Güvenç’e bu paranın nereye harcandığını sordu. Güvenç, ortada olan 40 trilyonluk borca “iftira” dedi. Altaylı’nın, Yolsuzluğun mahkeme tarafından onaylandığını hatırlatması üzerine Güvenç, bankalardan kredi çektiklerini ve bu durumun muhalefet tarafından yolsuzlukla suçlandığını söyledi. İl Genel meclisinin kararıyla 40 trilyon kredi çektiklerini söyleyen Güvenç, özel idarenin kentte market olarak kullanılan yerlerin satılmasına müsaade edilmediğini ve bunun üzerine bankalardan İl Özel İdare adına kredi çektiklerini söyledi. Altaylı’nın Usulsüzlüğün mahkeme tarafından onaylandığını hatırlatması üzerine Güvenç, “Halkı kandırmaya çalışıyorlar. İl Genel Meclisinin toplantıya çağrılma şekli yazılıdır. Meclis başkanı gelenek üzerine telefon mesajıyla çağırdı, mahkeme diyor ki yazılı çağırmanız lazım. 40 trilyondan 20 trilyon kullandık, şuanda 12 trilyon daha alındı, bu parayla da köy yolları yapılacak” dedi.

BAYDEMİR: BAŞBAKAN’DAN DAHA KIDEMLİYİM

Altaylı’nın sorularını yanıtlayan ve belediyecilik tecrübelerini anlatan Baydemir, kendisinin 10 yıl, başbakanın ise 4 yıl belediye başkanlığı yaptığını dile getirerek, belediye başkanlığı konusunda Başbakan'dan daha kıdemli olduğunu söyledi. Konuşmasını sürdüren Baydemir, belediyecilikte edindiği tecrübeleri Şanlıurfa’da uygulamaya koyacağını belirtti.

Diyarbakır’da yaptığı çalışmaları anımsatan Baydemir, “Hizmet verdiğimiz süre içinde, Cumhuriyet tarihi boyunca Diyarbakır'a yapılan hizmetin 3-4 katı fazlasını yapmanın gururunu yaşıyoruz. Diyarbakır'da kentsel dönüşümden ziyade, kentin önünü açan projeler gerçekleştirdik. Kente insan merkezli değil, rant merkezli bakılırsa 12-20 yıl sonra, o kent, bitap hale geliyor” diye konuştu.

GÜVENÇ: 7 KÜSÜR KATRİLYONLUK BİR BÜTÇE ÇIKARDIK

Program boyunca Baydemir, demokrasi saygınlığı olduğu için Güveç hakkında fazla bir şey demezken, sıra Güvenç’e geldiğinde Güvenç, Osman Baydemir’in Urfa'ya zorla gönderildiğini iddia ederek, Baydemir hakkında çeşitli söylemlerde bulundu. Belediye başkanlığını kazanması halinde yapacakları projeler için 7 katrilyon bütçeyi şimdiden ayırdıklarını aktaran Güvenç, “Hiçbir zaman klasik anlamda vali ve bürokrat olmadım; hep halkla iç içe olmayı seçtim, Ulaştırma master planı ile birinci çevre yolunu bitirmemiz lazım. 5 yılda yapacağımız projelerimiz için 7 küsür katrilyonluk bir bütçe çıkardık” dedi.

BAYDEMİR:HALK RAZI OLMAZ YÜZDE 63 OY VERİR

Şanlıurfa’daki BDP’nin oy oranını açıklayan Baydemir, şimdilik 4 puan farkla önde olduklarını söyleyerek, “Oyların yüzde 51’ine razıyım ama halk razı olmaz, yüzde 63 oy verir” dedi.

23 Ocak tarihinden itibaren seçim çalışmalarını yürüttüklerini belirten Baydemir, “Seçim çalışmalarına başladığımız 23 Ocak'tan bu yana Urfa'nın her mahallesine gittik. 50 gündür sürdürdüğüm seçim çalışmaları esnasında Urfa üzerimde büyük bir tesir bıraktı. Genel merkezimiz ve Urfa dinamikleri beni başkan adayı olarak istedi. BDP bugüne kadar Urfa'da en fazla yüzde 18 oy almış, bu seçimde ise şimdiye dek öndeyiz. 12 bin yıllık tarihi ile, Urfa, Ortadoğu'da bütün halkların bir arada yaşayabildiği model şehirlerden biri.

Urfa'yı mutfak kültürüne hapsetmek, kente yapılan en büyük haksızlıklardan biri.

1980 öncesinde Urfa sanatta, sinemada ve kültürel çalışmalarda öncü şehirlerdendi.

Urfa'da sosyal yaşamın kalitesinin yükselmesi için çok önemli projeler yapacağız.

Yalnız Ankara'dan gelen para ile yetinmemeli; AB fonları ile de kaynak oluşturulabilir.

Urfa bir tarım şehri, tarıma dair sanayinin geliştirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.(Ali ÇETİNKAYA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.