07 Ağustos 2014 Perşembe 00:00
“Koruyucu aileye duyarlı olun”
banner23

Şanlıurfa’da Koruyucu Aile konusunda gereken hassasiyetin gösterilmediğini belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol, “Türkiye ortalamasını değerlendirdiğimizde Şanlıurfa koruyucu aile noktasında ortalamanın çok altında diyebiliriz. Kurum bakımında onlarca çocuğumuzun olduğu bir Şanlıurfa profilin de koruyucu aileye vermiş olduğumuz çocuk sayısı bugüne kadar 12 tane çocuk ile sınırlı. Oysa şuan kuruluşlarımızda koruyucu aileye verilmeyi ve ailesine döndürülmeyi bekleyen daha onlarca çocuğumuz var” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından korunmaya muhtaç çocukların öncelikle öz ailesi yanında bakımı bu mümkün değilse Koruyucu Aile, Evlat Edindirme, Ayni Nakdi Yardım hizmetinden yararlandırılması ilkesi benimseniyor. Kuruluş bakımı Türkiye’de çok sayıda çocuğun bir çatı altında toplandığı toplu bakım modelidir. Son dönemde yeni model arayışına gidilerek farklı hizmet modellerinin devreye sokulması ve bu yönde yeni kuruluşlar açılmasına yönelik planlamalar yapılmaktadır. Bu planlamalar arasında çok önemli bir yere sahip olan Sevgi Evleri Projesi ile kuruluş bakımı yerine daha küçük birimlerde, aile ortamına benzer yapılar ve ilişki sistemi içerisinde çocukların yetiştirilebileceği küçük müstakil binalardan oluşturulan site içerisinde bakımının sağlanmasıdır.

Demirkol, açıklamasının devamında “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın son yıllarda değiştirmiş olduğu ve çağın gereklerine uygun olarak üretmeye çalıştığı yeni hizmet modelleri anlayışında çocuklarımızda önemli bir takım kazanımlar elde etmek durumundalar. Çocuklar alanında yapılan çalışmalarımızın başlıcası her şeyden önce bir çocuğun en iyi yetişeceği ortamın aile ve akrabalarının yanında olduğu bilincinden hareketle, öncelikle koruma altına alınması gereken çocuklarımızın varsa aile ve akrabaları yanında o sıcak şefkatli ortamlarda yetişmeleri ve oralarda barınmalarının sağlanması Bakanlığımızın en önemli çalışma alanlarından bir tanesidir” dedi.

Demirkol, konuşmasını şöyle sürdürdü: “tabi bunun yanında koruma altına alınacak olan çocuklarımızla ilgili aile ve akraba yoksunluğu söz konusu ise yine kurumlarımızda yatılı bakım merkezlerimizde hizmet modellerimizi değiştirerek çocuklarımıza bakım hizmeti sunmaktayız. Bu arada çocuklarımızla ilgili bakım hizmetlerimizi kurum bakımından gerçekleştirirken bugüne kadar genelde koğuş sistemi olan çok katlı yapılardan ziyadesiyle artık aile ortamlarına ve ev ortamlarına uygun model olan çocuk evleri ve sevgi evleri bu anlamda çocuklarımızın gelişmesi için fiziksel ortamlar sunmakta. Gerek bu çocuklarımız için kurum bakım, gerekse aile yanında desteklenmesi hizmeti yapılırken tamamen çocukların yüksek yararı göz önünde bulundurulmakta. Ama bu faaliyetleri gerçekleştirirken toplumdaki bireylerin vatandaşlarımızın da bu konuya bakış açıları bizler için çok önemlidir. Çocuklarımızın yetişmelerinde modern çağın gereklerine uygun hizmet anlayışlarını ortaya koymaya çalışırken, vatandaşlarımız ve sivil toplum örgütleri ile beraber bu işi el birliği ile yaptığımızda çok daha etkili ve nitelikli sonuçlar alacağımız kanaatindeyim. Bu değişiklikleri ve dönüşümleri Şanlıurfa ilimizde de gerçekleştirmek arzusu ile bu güne kadar verebildiğimiz çocuklarımızı tekrar aileye geri dönüş pozisyonda ailelerine döndürürken aynı zamanda koruyucu aile dediğimiz bir hizmet modeli ile de kurum bakımında olan koruma altındaki olan çocuklarımızı anne baba şefkatini yaşayabilecekleri aile yuvasının sıcaklığını çok rahatlıkla soluyabilecekleri ortamlara taşımak amacıyla koruyucu aile uygulamasını da Şanlıurfa’da başlatmış bulunuyoruz.”

Demirkol,”hiçbir şekilde aile ortamına gönderilmeyecek çocuklarımızla ilgili yine hepsinin bir arada olduğu pansiyon ve koğuş sistemi yapılardan, ziyadesiyle şehrin değişik yerlerinde kiralamış olduğumuz çocuk evlerinde bu çocuklarımızın daha küçük gruplar halinde başlarında sorumlu öğretmenleri ve sorumlu personel olacak şekilde eğitilmesi yetiştirilmesi topluma kazandırılması ana hedeflerimizden bir tanesidir. Gerek ev ortamı gerekse koruyucu aile noktasında vatandaşlarımızın bizlerle yapacağı iş birliğinin çok önemli olduğunu vurguluyoruz. Ama üzülerek şunu ifade etmek istiyorum ki her iki modelimizde de Şanlıurfa’daki vatandaşlarımızdan yeteri ilgi ve alakayı maalesef bugüne kadar göremedik. Çok cüzi miktarda çocuğumuzu şuanda koruyucu aileye ulaştırmış durumdayız. Türkiye ortalamasını değerlendirdiğimizde Şanlıurfa koruyucu aile noktasında ortalamanın çok altında diyebiliriz. Kurum bakımında onlarca çocuğumuzun olduğu bir Şanlıurfa profilinde koruyucu aileye vermiş olduğumuz çocuk sayısı bugüne kadar 12 tane çocuk ile sınırlı. Oysa şuan kuruluşlarımızda en az koruyucu aileye verilmeyi ve ailesine döndürülmeyi bekleyen daha onlarca çocuğumuz var. Koruyucu aile modelinin hem aileye hem de çocuğa manevi anlamda çok büyük katkısı var. Hem de ailelerimize bu çocuklar vasıtası ile geçimlerini sağlayabilecekleri noktada bir yardım söz konusu. Dolayısıyla koruyucu aileyi özendirmek, koruyucu aile ile ilgili Şanlıurfa’yı beklenen noktaya çıkartabilmek amacıyla biz zaman zaman basın aracılığı veya değişik platformlarda bu koruyucu aile uygulamasını vatandaşlarımıza tanıtıyoruz. Koruyucu ailenin yaygınlaştırılması için çaba ve gayretlerimiz devam ediyor. Aynı duyarlılığı ve aynı hassasiyeti tabi ki vatandaşlarımızdan da bekliyoruz” dedi. Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.