“Keşke” dememek için, konferans verildi

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlılardan uzak durması için konferanslar verildi. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘‘Hayata Evet Zararlı Alışkanlıklara Hayır’’ adı ile düzenlenen k

“Keşke” dememek için, konferans verildi

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlılardan uzak durması için konferanslar verildi.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘‘Hayata Evet Zararlı Alışkanlıklara Hayır’’ adı ile düzenlenen konferansa 7 okuldan gelen öğrencileri katıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Şanlıurfa il Emniyet müdürü Mehmet Likoğlu, Milli eğitim Müdürü metin ilci ,Emniyet amirleri, polisler ve öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Sigara, alkol, uyuşturucu vb. kötü alışkanlıkların insan sağlığına verdiği zararların anlatılmaya çalışıldığı konferansta yapılan sunumda uyuşturucu satıcıları akbabalara benzetildi. Satıcıların gençleri kandırmak için her tür yola başvurduğu belirtilerek, liseli gençler bu konuda dikkatleri davranmaları gerektiği vurgulandı. Keşke dememek için sigara, alkol, uyuşturucu vb. zararlı alışkanlıklarından uzak durulması gerektiğine dikkat çekildi.

Konferansta hazırlanan slaytta 1994 yılında Afrika’da çekilen ve pulitzer ödülü alan fotoğraf örnek gösterilerek, uyuşturucu satıcıları görüntüye yansıyan bir akbabaya benzetildi. Kevin Carter’ın çektiği fotoğrafta, Sudan’daki Birleşmiş Milletler (BM) mülteci kampına gitmek isteyen ve aç olduğu için yürümekte zorluk çeken Afrikalı çocuk ile çocuğun ölmesini bekleyen bir akbaba görüntüye takılıyor. Akbaba, açlıktan yorgun düşen ve Birleşmiş Milletler kampına gitmeye çalışan çocuğun en zayıf anını bekliyor.  Uyuşturucu satıcılarının da akbabalar gibi insanların zayıf anlarını beklediği anlatılarak, gençlerin kanmamaları söylendi.

Konferansta söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, ‘‘Sizin daha akıllı ve dikkatli davranmanız gerekir’’ dedi. Liselilerin kültürel faaliyetlerde bulunmaları gerektiği üzerinde duran İlci ‘‘Eğer kitap okumuyorsanız, kusura bakmayın hayatınızın çokta bir kıymeti yok’’ şeklinde konuştu.

Konferansa protokol üyelerin hatıra fotoğrafı çekmesi ile programın sabah ki oturumu sona erdi.(Mustafa BAYAR)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER