21 Mart 2014 Cuma 00:00
Karaköprü’de yolsuzluk iddiası
banner23

Çocuk oyun parkı ve belediye hizmet alanlarının parsellenip, satıldığını iddia eden Erdem, bu parsellerin akıbetinin açıklanmasını istedi. Satılan parsellerin parasının nereye harcandığının açıklanmasını isteyen Erdem, “ Karaköprü yaklaşık 15 yıldır AKP’li belediyeler tarafından yönetiliyor. Bizlerin yaşam alanı olan yerler, çocuklarımızın geleceği olan alanlar alanları tahrip eden, parkları, belediyenin hizmet alanlarının parsellenip, satıldığını şuan herkes biliyor. Biz bunun sorgulanmasını istiyoruz, bu satılan parsellerin parasının nereye harcandığını mutlaka mevcut belediye başkanı da, önceki belediye başkanı da çıkıp, halka anlatmalıdır. Bu anlamda her iki belediye başkanının da kamuoyuna bu parsellerin hakkında açıklama yapmalıdır. Bu açıklamanın kamuoyunun hakkının olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Yeşil alanlarının çoğunun satıldığını iddia eden Erdem, Maliye tarafından Karaköprü belediyesine 393 parselin verildiğini ve bu parsellerin akıbetinin ne olduğu hakkında bir açıklama yapılmadığını belirtti. Karaköprü’de satılan arsaların kamuoyuyla paylaşmasını ve açıklanmasını istediklerini dile getiren Erdem, şunları kaydetti: “ Çocuklarımızın yeşil alanlarının çoğunun satılığı görülüyor hatta ve hatta maliyeden Karaköprü belediyesine 393 parselin verildiğini ve bu parsellerin akıbetinin ne olduğunu kimse bilmiyor. Belediye başkanı ve adayının çıkıp bunu halka anlatmasını bekliyoruz.”

Arsaların satıldığını iddia eden Erdem, daha sonra Karaköprü ile ilgili projelerini açıkladı. Karaköprü belediye eş başkan adayları Serhat Erdem ve Gülay Koca, özgürlükçe bir yaşam anlayışı için Karaköprü’ye aday olduklarını ve öncelikli toplum yararı odaklı çalışacaklarını belirtti. Projeleri açıklayan Koca, “Demokratik, ekolojik, cinsiyet, özgürlükçe bir yönetim anlayışı ile Karaköprü Belediyesine aday olduk. ‘Önce toplum yararı’ ilkesiyle hizmet etmeyi amaç edinen, tüm halkın yararı için çalışan bir belediyecilik hizmetini esas alıyoruz. Bu bağlamda toplumun tüm kesimlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, farklı inanç mensuplarının, farklı etnisitelerden kesimlerin, kadınların, gençlerin, engellilerin, aydınların ve kanaat önderlerinin mutlaka görüşleri alınacak, tespitler birlikte yapılacak ve kararlar birlikte alınacaktır” dedi.

“KENTSEL BİR YAŞAMI BİRLİKTE YARATACAĞIZ”

Seçimi kazanmaları halinde hiçbir şekilde ayrım yapmadan, katılımcı bir şekilde çalışacaklarını söyleyen Koca, “farklı etnik, kimlik, kültür, inanç ve kesimlerin “benim kentim ve benim yaşamım” diyebileceği özgür katılımcılığı en üst düzeyde gerçekleştirebileceği kentsel bir yaşamı birlikte yaratacağız.

Yine, Eş başkanlık sistemi ile ülkemizde yerel yönetimlerde kadının eşit temsiliyeti konusunda büyük bir adım atarak eş başkanlığı uyguluyoruz. Eşbaşkanlık sistemi eşitsizliği ortadan kaldırarak toplumun yarısını oluşturan kadınların toplumsal yaşama ve yönetime etkin ve aktif katılımını sağlayan tek yöntemdir.

Hızla büyüyen ve yapılaşmanın hala devam ettiği Karaköprü ilçesi, halkın sosyal – kültürel ihtiyaçları da dahil tüm ihtiyaçlarını şehir merkezinden karşıladığı, kentin sadece uyumak için kullanıldığı Otel Kente dönüştürülmüştür. Kentleşmenin bina yapımından ibaret olmadığının farkında ve bilincide olarak imar politikalarının yanında Sosyal Belediyecilik anlayışı temel hedefimiz olacak. Büyükşehir Yasası ile merkez ilçe olan Karaköprü Belediyesi ile koordineli ve uyumlu çalışma yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

“PLANLI GELİŞMEYİ ESAS ALACAĞIZ”

İmara yönelik projelerini de açıklayan Koca, planlı bir şekilde çalışacaklarını ve planlı gelişmeyi esas alarak çalışacaklarını söyledi. Koca, projelerini şu sözlere dile getirdi: “İmar planları bir şehrin geleceğinin ve geliminin yol haritasını belirleyen anayasa niteliğindeki bilimsel kararlar ve planlamalar bütünüdür. Bu perspektifle çalışmalarımıza planla başlayacak, planlı gelişmeyi esas alacağız. Köyleri de kapsayacak şekilde kentin gelişimini ve kalkınmasını esas alacak politikaları kentin dinamikleri ile birlikte belirleyeceğiz.

Kamu yararı, eşitlik, adalet, şeffaflık, hesap verebilirlik ve demokratik katılım, planlama çalışmalarımızın temel ilkesi olacaktır. Ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkileri güçlü, ulaşımdan yeşil alana, tarımdan sanayiye, konuttan çalışma yaşamın her alanında vatandaşların ihtiyaçlarına cevap; her bireyin tüm değer ve varlıklara rahat ulaşabileceği bir kenti birlikte planlayacağız.

Planlamayı, eşitlikçi, kentsel değer ve varlıkların herkesin rahat ulaşabileceği bir düzen içinde kurgulayacağız. Tarım alanlarını koruma, tarihi ve sit alanlarını koruma ve yaşatma, kadınların kentsel yaşamda etkin hale gelmesi gibi pek çok karar, kentsel planlama aşamasında önceliklerimiz olacaktır. Kenti binalardan ibaret insanların yığıldığı mekanlar olarak değil, rahat ulaşabildiği, rahat yaşayabildiği, sosyal ilişkileri güçlü mekanlar olarak görüyoruz ve planlamada bu hedefleri esas alacağız. Dolayısıyla yeşil alanlar, dinlenme alanları, parklar, sosyal alanlar, inanç ve kültürel alanlar önceliklerimiz arasında olacaktır. Planlı kentsel politikalarımızda bir başka amacımız, kaynakların rantabl kullanılması, imara açılan tüm alanlara eş zamanlı olarak önce alt yapı ve ulaşım hizmetlerinin götürülmesi ardından söz konusu alanın kullanıma açılması şeklinde olacaktır. Elbette planlamada önemli olan bir başka husus da planlama aşamasında kent dinamikleri ve kentinin sürece katılmasıdır. Kentlinin ve kent dinamiklerinin içinde bulunmadığı teknik bir planlamayı gayri meşru olarak görüyoruz. Bu bağlamda resmi kurumlar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ve kent gönülleri ile muhtarlara ve mahalle meclislerine kadar uzanan geniş bir yelpazeyi sürece katmak için mekanizmalar oluşturacağız. Bütüncül bir imar planı ve imar uygulama birliği sağlamak amacı ile Büyükşehir Belediyesi İmar planları ile uyumlu 1/1.000 imar uygulama planlarını ve uygulamalarını gerçekleştireceğiz. Okul, sağlık, yol, yeşil alanlar, çocuk oyun parkları gibi sosyal donatı alanlarını, yeni imar planları ve uygulamalarında öncelikli hedefler olarak ele alacağız. Kenti insanların rahat ve sağlıklı bir şekilde yaşayabildiği ve gelecek kuşaklara sağlık bir şekilde bırakabileceği mekanlar olarak görüyoruz ve bu hassasiyetle yaklaşıyoruz.”

“KADINLAR KENTİ GÜVENLİ KULLANABİLECEK”

Kadınlara yönelik de projelerini açıklayan Koca, sokak araları ve yolları aydınlatma çalışmalarını artıracaklarını söyleyerek, bu şekilde kadınlar için kenti güvenli hale getireceklerini dile getirdi. Koca, kadınlara yönelik istihdam alanları da oluşturacaklarını söyleyerek, “Kadınların, günün her saatinde kenti güvenli bir şekilde kullanacakları, ihtiyaçlarını giderebilecekleri, kadın dostu kent için düzenlemeler yapılacak. Sokaklar, çarşılar ve eğlence ve sosyal mekanlara ulaşan tüm yollar aydınlatılacak. Kadınların dinlenebildikleri, sosyal yaşama katıldıkları, güvenle bir araya geldikleri cazip mekanlar oluşturulacak. Kadın kültür merkezleri kuracağız, kadın danışma merkezleri kuracağız. Belediyemiz bünyesinde kadınların yaşadıkları sorunları çözüm getirmek amacıyla kadın masası kuracağız, kadına istihdam alanı yaratmak amacıyla kadın kooperatifleri kuracağız” dedi.

“GENÇLİK MERKEZLERİ AÇILACAK”

Bütün projelerinin yanında çocuk ve gençlere yönelik de proje hazırladıklarını belirten Koca, “çocuklarımız için güvenli ve yaşanabilir bir kent için; çocuk kreşleri, çocuk merkezleri ve çocuk oyun alanları açılacak. Her mahallede bir gençlik merkezi açılacaktır. Yönetimi gençlere ait olacak olan gençlik merkezlerinde gençler, her türlü bilimsel bilgiye ulaşabilecek. Gençler için kamp ve geziler düzenlenecek. Engellilerin kentin yönetiminde söz, karar, yetki ve uygulama sahibi olmasını sağlayacağız. Yaşlıların hak ettiği ve hürmete layık bir yaşam sürdürebilmeleri için sosyal adalet ilkesinin gereği olarak yaşlılara yönelik sağlık ve sosyal hizmetlerin etkili ve dinamik bir uygulama ile çalışmalar yürütülecek” dedi.

“EKOLOJİK KÖY PAZARLARI KURULACAK”

Kent merkezine bağlı mahalle ve köyler için de ekolojik köy pazarları kuracaklarını dile getiren Koca, “Mahalle meclislerinde alınan her karar belediyemizce kabul edilecek, istek ve ihtiyaçlar temin edilecektir. Ekolojik köy pazarları kurularak mahallelerin istihdam edilmeleri sağlanacak. Ücretsiz sinema ve tiyatro günleri düzenlenecek, kültür ve sanat merkezleri kurulacak” diyerek projelerini tamamladı. (Mehmet Gülebak)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.