Karagül, Şanlıurfa’yı Karalıyor mu, Tanıtıyor Mu?

Mal varlığı için kardeşini öldüren bir karakterin olması ve kuma olaylarının işlenmesi Şanlıurfalılar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Şanlıurfa’da artık bu tür durumların yaşanmadığını söyleyen vatandaşlar, dizi çekimlerinden rahatsız olduklarını söyled

Karagül, Şanlıurfa’yı Karalıyor mu, Tanıtıyor Mu?

Mal varlığı için kardeşini öldüren bir karakterin olması ve kuma olaylarının işlenmesi Şanlıurfalılar tarafından tepkiyle karşılanıyor. Şanlıurfa’da artık bu tür durumların yaşanmadığını söyleyen vatandaşlar, dizi çekimlerinden rahatsız olduklarını söyledi. Ayrıca çözüm süreciyle birlikte Şanlıurfa’da dizi çekimlerinin arttığını ve bunların güzel gelişmeler olduğunu söyleyen vatandaşlar da var. Önemli olan bakış açısının olduğunu söyleyen Hakkı Aktaş, “dizide Şanlıurfa kültürü işlenmeye çalışıyor, birebir aynısı değil ancak birçok yönü ve sahnesi benziyor. Bugün Şanlıurfa’da kuma getiren erkekler yok mu? Var.

Elbette ki şehrimizi tam istediğimiz şekilde yansıtamazlar ama sonuç itibariyle artık şehrimizde diziler çekiliyor, memleketimiz tanınıyor, bunlar çok güzel gelişmeler. Dizinin senaryosu gereği bazı konular abartılı olabilir ki bunu dışarıdan izleyenler de biliyor. Yani kimse diziden dolayı Şanlıurfa’yı bu şekilde kötülemez, zaten dizi çekimleri başladıktan sonra memleketimizi gelip görmek isteyen çok kişi oldu ve Şanlıurfa bu anlamda daha çok turist kazandı” şeklinde konuştu.

İsmini, Halfeti’de yetişen bir gül çeşidi olan 'Karagül'den alan, hüzünlü bir aşk hikayesinin ve erkek evlat isteyen bir ağanın anlatıldığı dizi her hafta merakla beklenen bir dizi olması ve yüksek reyting yapması, Şanlıurfa için avantaj olduğu belirtilirken, bu görüşlere katılmayıp, dizinin Şanlıurfa ve Şanlıurfalıları rencide ettiğini öne sürenler de var.

Eylem Canpolat ile Sema Ergenekon ikilisinin kaleme aldığı 'Karagül' dizisinin yönetmenliğini de Murat Saraçoğlu üstleniyor. Dizide doğulu zengin bir ailenin oğlu olan Özcan Deniz, İstanbullu Ece Uslu ile evlendi. Daha sonra ailesinden habersiz iflas eden karakter, durumdan haberdar olan kardeşiyle göl kenarında kavga ederken suya düşüyor ve kardeşi de bütün servetin tek sahibi olması için abisini kurtarmıyor.

Ece Uslu, kaybolan kocasının peşinden Urfa'ya geliyor ve orada kocasının başka bir eşinin daha olduğunu öğrenerek, zorlu bir hayat yaşamaya başlıyor.

 Karagül dizisi ziyaretçi sayısını arttırdı

Halfeti ilçesinde çekilen ‘Karagül’ dizisinin, büyük bir izleyici kitlesine ulaşması sonucu, Halfeti ve Şanlıurfa’yı örmek isteyen kişi sayısında da artış olduğu belirtildi. Halfeti’nin tarihi konaklarında çekilen dizi, yerli ve yabancı turistlerde Şanlıurfa merakını uyandırıyor. Dizide gördükleri Halfeti’yi görmeye gelen turistler, ilçenin ekonomisine de ciddi anlamda katkı sağladığı belirtiliyor. Çözüm süreci öncesinde Şanlıurfa’nın da diğer doğu illerine bir tutularak, tehlikeli bir şehir olduğunu ve fazla turist barındırmayan bir şehir olduğunu söyleyen Aktaş, çözüm sürecinden sonra dizilerin çekilmeye başlanasıyla birlikte Şanlıurfa’nın daha çok kişi tarafından tanındığını ve bu anlamda Şanlıurfa’nın kazançlı olduğunu söyledi.

Ayrıca dizi çekimlerinin olduğu mahallelerde de dizi ekipleri ve vatandaşlar arasında ciddi anlamda samimiyet oluştuğu belirtildi. Dizi ekibinden memnun olduklarını dile getiren ilçe halkı, çekimlerden montaja kadar birbirlerine yardımcı olduklarını söyleyerek, dizi ekibini misafir havasında ağırladıklarını söylüyor.

Çekimler bittikten sonra oyuncuları kendi evlerine davet ettiklerini ve ikramlarda bulunduklarını söyleyen Eyyüp Demirtaş, “uzuzn bir zamandan beri sokaklarımızda çekim yapan dizi ekibiyle iyi dostluklar kurduk, çekim ve montaj zamanlarında kendilerine yardımcı oluyoruz, çoğu zaman çekim sırasında sessizliğin olması için bizler bekçilik yapıyoruz, aynı şekilde onlar da bizlerden çok memnun. Dizi çekimleri bitse dahi iyi bir dostluk kalacak, bundan eminiz. Artık tüm dünya Halfeti’yi tanıdı. Bu dizinin burada çekilmesinden hiçbir şikayetimiz yok” şeklinde konuştu. (Ali ÇETİNKAYA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER