Karadenizli Gazeteciler Halfeti'de

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliğinde yapılan ve İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen “Basın mensupları Gönül Elçisi” projesi kapsamında Trabzonlu Gönül Elçilerin ilk durakları Şanlıurfa'nın Saklı cenneti olarak anılan Halfeti oldu.

Karadenizli Gazeteciler Halfeti'de

Güneydoğu Anadolu İllerinden bölgenin gazeteciler cemiyeti başkanları ve basın mensupları 9-12 Şubat tarihlerinde Trabzon ve Rize’deki gazetecilerle buluşmuş, şehirlerin kültürel, tarihi ve turistik yerlerini gezmişti.

Projenin ikinci ayağında ise Artvin-Rize-Trabzon-Giresun ve Gümüşhane’den gazeteciler Güneydoğu Anadolu Bölgesine gezi düzenledi. 15-19 Mart tarihleri arasında gerçekleşen program kapsamında Şanlıurfa-Diyarbakır-Mardin ve Tunceli illeri ziyaret edilecek. Gazeteciler, bölgede hem meslektaşlarıyla hem de halkla kaynaşma imkanının yanı sıra yörenin tarihi ve kültürel güzelliklerini de yerinde görme fırsatı bulacak.

Gazetecilerin Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki ilk durağı Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa’ya gelen gazeteciler öncelikle saklı cennet Halfeti’yi gezdi. Gazeteciler Fırat'ın serin sularında tekne turu yaptı. Halfeti'nin tarihi yerlerini gezdi. Tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle Güneydoğu'nun "saklı cenneti" olarak nitelendirilen Halfeti'ye gelen gazeteciler, özellikle bir bölümü sular altında kalan "batık kenti" tekne turuyla gezdi. Tur sırasında, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale'yi uzaktan da olsa görme fırsatı buldular. Su altında kalan caminin minaresi ve terk edilmiş eski yapıların bulunduğu Savaşan köyü gazeteciler görme fırsatı buldu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER