Karadağ: ‘’ Şanlıurfa Çok Ağır Bir Tablo İle Karşı Karşıya’’

Şanlıurfa Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Karadağ, geçtiğimiz hafta Şanlıurfa Baro Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörlüğünün resmi kayıt verilerinin açıklanması ile ilgili olarak üzüntülerini dile getirdi.

Karadağ: ‘’ Şanlıurfa Çok Ağır Bir Tablo İle Karşı Karşıya’’

Şanlıurfa Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Karadağ, geçtiğimiz hafta Şanlıurfa Baro Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörlüğünün resmi kayıt verilerinin açıklanması ile ilgili olarak üzüntülerini dile getirdi.

Şanlıurfa Baro Çocuk Hakları Merkezi Koordinatörlüğünün çocuk istismarı ile ilgili açıkladığı resmi kayıtlar ile ilgili üzüntüsünü dile getiren Şanlıurfa Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa Karadağ, ‘’Çok ağır bir tablo ile karşı karşıyayız’’ dedi.

Başkan Karadağ yaptığı açıklamada; ‘’ilimizde ve ülkemizde son zamanlarda günden güne artan kaygılardan birisi hiç şüphesiz ki çocuk istismarı konusudur. Urfa Baromuzun Resmi verilerine göre, Şanlıurfa da 2019'un ilk 6 ayında 12 ila 16 yaş Aralığındaki 378 çocuğun cinsel istismara maruz kaldığı, İlimiz ve ilçelerinde 2019 yılının ilk 6 ayında 287'si kız çocuğu, 91'i erkek çocuğu toplam 378 çocuğun, cinsel istismara maruz bırakıldığının resmi kayıtlara geçtiğinin, bu çocuklardan 21'inin ise istismar sonucu hamile kaldığı, Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaş ortalamasının 12 ila 16 yaş aralığı olduğu, faillerin yaş ortalamasının ise 27- 28 olduğu belirtilmiştir, Bu resmi veriler ülke genelinde Urfa olarak çok ağır bir tablo ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir’’ ifadelerini kullandı.

Karadağ; ‘’Şehrimizin geleceğinde etki payı çok yüksek olan yeni nesillerin fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olması, kendi değerlerinin farkında olarak yetişmesi ve bu değerleri insanlığın yararına kullanabilmesi onlara sağlanacak olan koşullarla yakından ilgilidir. Çocukların sorumluluk sahibi, bilinçli ve nitelikli bir birey olarak yetiştirilmesi toplumun bugünü ve geleceği ile örtüşmektedir. Çocuk istismarı konusu oldukça önemli bir problem, istismarın nedenleri, istismar türleri, önleyici tedbirler, istismara uğramış bireylere yönelik neler yapılabileceği, istismar olayının yaşanmaması için çocuklara nasıl eğitim verilebileceği ile ilgili araştırmalara katkı sunacağımızı, Peygamberler Şehri olarak anılan Şanlıurfa’mızın hem tarihi açıdan hem de kültürel özellikleri yerli ve yabancı herkesin ilgisini çeken bu kadim şehrimizin, Çocuk istismarının önüne geçilmesi için, her türlü çalışmalara destek olacağız’’ dedi.

Türkiye’de ve özellikle Urfa’nın bu hadiseler ile anılmaması için STK olarak gerekli her türlü adımı atmaya hazır olduklarını ifade eden Karadağ; ‘’bu konuda kararlılıkla Tüm STK’lara açık çağrı yaparak gerekli olan önlem ve tedbirlerin alınması için çağrıda buluyoruz’’ ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Demir
Demir - 2 ay Önce

Bu zihniyet meselesi,eğitimin çözüm olduğunu düşünmüyorum.Bu şehrin her açıdan düzelmesi çok zor,belki de imkansız.

Hasan Kaya
Hasan Kaya - 2 ay Önce

Sayın okuyucular , daha önce okuduğum bir yazıya göre , Turkiye deki çocukların çok büyük bir kısmı hayatlarının bir kesitinde istismara uğruyor. Aslında diğer birçok ilde durum Urfadakinden farklı değil. Ancak ne hikmettir, Urfadaki sayı açıklanıyor. Buna da kimse ses çıkarmıyor. Peygamberler şehri imajını hedef alır misali açıklama çok alıcı buluyor ve skandal oluyor. Bu tür bilgiler ya tüm iller için açıklanmalı. Bu çok zor. Ya da hiçbir il aciklanmamali. Bu açıklama Sanliyrfaya yapılan bir haksızlık. Ve ne yazıkki hiçbir il temsilcimiz çıkıp da demiyor ki,, urfadan ne istiyorsunuz?

SIRADAKİ HABER