Karacadağ'da serin hava, zorlu mesai

Hayvanların daha güzel gelişebilmesi için sürekli olarak yer değiştirmek zorunda kalan ve diğer bölgelere göre daha serin olduğu için 1919 rakımlı Karacadağ bölgesinde geçiren besiciler hem zor bir işle uğraşırken, hem de ramazanda oruç tutmanın kolaylığını yaşıyor.

Karacadağ'da serin hava, zorlu mesai

Karacadağ’da yaşayan besicilerden, Besici Bağatimur;

Normalde insanların ramazanda susadığını ve oruç tutmakta zorluk çektiğini belirterek, kendilerinin susuzluk sorunu yaşamadığını belirtti.

Şanlıurfa’da kendi imkanlarıyla kurduğu çadırlarda kalan ve hayvan besiciliği ile uğraşan besiciler, yazları daha serin olduğu için Siverek’in 1919 rakımlı Karacadağ bölgesinde yazlarını geçiriyor. Yoğun mesaiye rağmen hiçbir zorluk yaşamadıklarını ve oruç tutmakta da zorlanmadıklarını dile getirdi.

Kış mevsimini genellikle Şanlıurfa’daki ovalarda geçiren göçebeler yaz sezonunun yaklaşmasıyla beraber, hayvanlarını Doğu Anadolu’da bulunan yüksek kesim yaylalara çıkartıyor.

Yazları serin geçen Karacadağ bölgesindeki göçebeler, ramazanlarını burada geçiriyor.

Öğlen koyunların su ihtiyacını karşılamak için besiciler 10 metre derinliğindeki kuyulardan kovalarla su çekiyor. Erkekler genellikle hayvan bakım işleriyle ilgilenirken kadınlar ise çadırlarda çocuklara bakıyor ve akşam için iftar yemeklerini hazırlıyor.

Çobanlar ise hayvanları akşam otlatmayı tercih ettikleri için hayvanlarını merada otlatıyor. İftarlarını ve sahurlarını dağlda yapan çobanlar yemeklerini yemek için el feneri ve ay ışığından faydalanıyor.

Besicilerden olan Seydi Bağatimur; hayvanların beslenmesi için uygun yerleri seçtiklerini ve kışın ovalarda yazın ise Doğu Anadolu’da bulunan dağları tercih ettiklerini belirtti.

Ramazan ayında oruç tutarken zorlanmadıklarını ve ömürlerini hayvanların peşinde, dağlarda ve çadırlarda geçirdiklerini belirtti. Havanın ısınması dolaysıyla Karacadağı tercih ettiklerini ve havanın gece gündüz soğuk olması dolaysıyla oruç tutarken zorlanmadıklarını dile getirdi.

Göçerlerden Selim Arı’da zorluklara rağmen mücadele ettiklerin ve işlerini sevdiklerini ifade etti.

Türkiye’deki hayvancılık sektöründe büyük bir rolleri olduğunu belirten arı;
Elektrik başta olmak üzere birçok imkandan mahsur kaldıklarını, ve .çocuklarının okullara giderken ulaşım sıkıntıları yaşadığını ve  hayvanlarını iyi yetiştirebilmek amacıyla hava şartlarına göre göç ettiklerini belirtti. Öğlenleri hayvanların su sıkıntısı yaşamaması için 20 metre derinlikteki kuyulardan su çektiklerini ve bunun zor olduğunu belirtti.

Arının eşi Terfe ise göçerliliğin zahmetli ve bir o kadar da zor olduğunu ifade etti.
Göçebe işlerinde kadınlara çok iş düştüğünü ve hayvanlarla ilgilenerek ev işlerini de beraber yaptıklarını ve bunun da zor olduğunu, elektriğin olmaması dolaysıyla sıkıntı yaşadıklarını belirtti.Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 13:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER