Kaldırılan dubaların yanında, yeni dubalar yapılıyor

-MUSTAFA BAYAR- Zabıta ekipleri geçtiğimiz ay Halfeti İlçesinde bazı işletmecilerin teknelerini demirlemek için sahilde yapılan kaçak dubaları kaldırdı. Yapılan denetimde bazı işletmecilerin ilçeye gelen turistlere tur düzenledikleri teknelerini marina

Kaldırılan dubaların yanında, yeni dubalar yapılıyor

-MUSTAFA BAYAR-

Zabıta ekipleri geçtiğimiz ay Halfeti İlçesinde bazı işletmecilerin teknelerini demirlemek için sahilde yapılan kaçak dubaları kaldırdı. Yapılan denetimde bazı işletmecilerin ilçeye gelen turistlere tur düzenledikleri teknelerini marina yerine sahilde kaçak olarak yaptıkları dubalarda ekipler tarafından söküldü.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, turizmin merkezi olan Halfeti’ye yakışır nizami bir düzenin sağlanması için çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdi. Yeni alınan kararla dubalar en fazla 200 metre kare olacak şekilde dizayn edilecek diye işletmecilere tebligat gönderdi. Ekipler bir yandan eski dubaları kaldırırken Büyükşehir tesislerin hemen yanından yeni yapılan dubalar çevre vatandaşları tarafından hayretle izlendi. Bir yandan dubalar kaldırılacak bir yandan yeni dubaların yapılması kafalarda soru işareti bıraktı.

Halfeti'de birçok işletme tedirgin oldu. Halfeti’de 2000 yılında yapılan barajla birçok köy sular altında kaldı. Boşaltılan yerleşimler yöreye turizmi getirdi. İlçede birçok insan geçimini tekne ve duba işletmeciliği yaparak sürdürüyor. Duba işletmecilerin yaptıkları açıklama şöyle;

" Biz daha önce her şeyimizi sattık buralarda yatırım yaptık, dubalarda sezonluk ekmeğimizi çıkartıyorduk yeni kurulan Büyükşehir ile birlikte merkeze bağlandık. Bize gelecek sezona kadar süre verildi. Demir bidon yerine plastik olacak dediler bize çok büyük masraflar çıkartıldı. Buralarda daha önce birçok buda 300-400 metre kare arasındaydı. Bize verilen tebligatta 200 metre kare olacak denildi fakat Büyükşehir tesislerin yanında kurulan yeni duba 300 metre karedir. Yine gelen yatırımcılar Halfeti vatandaşı değil dışarıdan gelen insanlardır. Ayrıca bir yandan eski dubalar kaldırılırken hemen Büyükşehir tesislerin yanında yenilerinin yapılması bizim kafalarımızda soru işareti bıraktı. Acaba bizim dubalarda kardırılıp yerine başkalarımı gelecek diye endişemiz var."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER