Kadınlardan defli yürüyüş

Şanlıurfa'da, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), 25 Kasım 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' nedeniyle defli yürüyüş yaptı. Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH),  yaklaşık 150 kadın erkekli grup Topçu Meydanı’nda tef ve zıl

Kadınlardan defli yürüyüş

Şanlıurfa'da, Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), 25 Kasım 'Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' nedeniyle defli yürüyüş yaptı.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH),  yaklaşık 150 kadın erkekli grup Topçu Meydanı’nda tef ve zılgıtlar eşliğinde önce halay çeken kadınlar, daha sonra yine tef ve zılgıtlar eşliğinde yürüdü. Polisin önlem aldığı yürüyüşte sık sık ‘‘Kadına uzanan eller kırılsın’’ sloganları eşliğinde zılgıt atıldı. Yürüyüş Karakoyun İş Merkezi’nde son bulan son buldu.

Karakoyun iş merkezinde DÖHK sözcüsü Cahide Udem yaptığı basın açıklamasında‘‘Doğanın, doğurganlık özelliğiyle ayrıcalık tanıyarak yaratıcılık bahşettiği varlık olan kadın, aile ve toplumun doğru ve düzgün şekillenmesinin temel taşıdır. Bu ayrıcalığın yüklendiği, sorumluluklarının güdüsel olarak bile üstesinden gelebilecek doğal güce, yeteneğe ve duyarlılığa sahip kadın, henüz küçük bir kız çocuğu iken bile; babası, abisi, sevgilisi, kocası, oğlu vs.. olan erkekler tarafından adeta cezalandırılmak istenircesine şiddete, tacize, tecavüze ve ölüme maruz kalmaktadır’’.

‘‘Kadın olarak bedenleri üzerinden şiddeti körükleyen ve cesaretlendiren politikaları reddediyoruz’’ denilen açıklamada ‘‘Bedenimize sahip çıkıyor, koşulsuz eşitliğimiz yasalarla sağlanıncaya kadar; özgür, eşit,  şiddetsiz ve barış içinde yaşayabilmek için tüm gücümüzle mücadeleye devam edeceğiz’’ ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın ardından kadınlar olaysız şekilde dağıldı


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER