15 Ekim 2014 Çarşamba 00:00
“Kadınlar, eğitimle,  işçilikten kurtulabilir”

Bayraktar, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyanın, en önemli ekonomik, sosyal ve siyasi problemlerinin, kadınların tam katılımı olmadan çözülemeyeceğini bildirdi. 
Dünyada ve Türkiye’de tarımsal üretim ve gıda güvenliğinin sağlanmasında kadınların, en önemli rolü oynadığını belirten Bayraktar, şunları kaydetti: 
“Birleşmiş Milletler de bunu tespit etmiş ve 15 Ekim’i Dünya Kadın Çiftçiler Günü ilan etmiştir. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, kadın çiftçilerin tarım iş gücünün yüzde 43’ünü oluşturduğunu ve dünya genelindeki tüm gıdanın yarısından fazlasını ürettiğini raporlamaktadır. 
Diğer taraftan yerli ve yabancı birçok bilim insanı gelecek için yenilik, planlama ve aktarmada kırsal alandaki sorunların köklerine inmek gerektiğini, kırsal alandaki en büyük etkeninde kadın olduğunu açıklamaktadırlar. 
Tarımdaki istihdamın yarıya yakını kadınlardan oluşuyor. 2,8 milyon kadın tarımda çalışıyor. Tarım istihdamında kadınların oranı artıyor. Ülkemizde tarım sektöründe istihdamın yüzde 47,2’sini oluşturan kadınlarımız, ailevi sorumluluklarının yanında yaşamın getirdiği diğer zorlukları da üstlenmektedirler. 
Büyük bir çoğunluğu küçük işletmelerden oluşan aile tarımında ücretsiz aile işçisi olarak çalışan kadınlarımız, ailenin en büyük destekleyicisi, toplumun sigortasıdır.” 
-Kadın çiftçilere yönelik talepler- 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak, kadın çiftçilere zirai kredilerde, devlet desteklerinde, projelerde öncelik ve ayrıcalık tanınmasını istediklerini vurgulayan Bayraktar, diğer istekleri ise şöyle sıraladı: 
“Tarımda çalışan kadın çiftçilerimizin ödemesi gereken sigorta primleri için de pozitif ayırımcılık yapılmalı, prim miktarının yüzde 60’ı devlet tarafından karşılanmalıdır. Böylelikle ülkemizde tarımda çalışan kadınların üretim alanındaki gelir düşüklükleri, sosyal güvenliğini olumsuz yönde etkilenmeyecek, kadınları, eşlerinin sosyal güvenliğine bağımlı kalmaktan kurtaracaktır. 
Yıllardır ücretsiz aile işçisi gibi görülen kadın çiftçilerimiz de sosyal güvenlik hakkına sahiptir ve devlet tarafından desteklenmelidir. 
Kadınların yatırım yapma ve risk alma yeteneklerini kısıtlayan ve küreselleşme karşısında dezavantajlı bir konumda olmalarına neden olan sorunlara çözüm bulmak ve öneriler geliştirerek uygulamaya geçmek büyük önem taşımaktadır. 
Gelir açısından eşine bağımlı olan kadın çiftçilerimiz hiç sermayeye sahip değildirler. Bundan dolayı yatırım desteklerinde devletin yüzde 70 destekte bulunması sorunu çözmekte yetersiz kalmaktadır. Çünkü yatırım harcamasının başlangıçta tümünü yapmak, kredi için teminat göstermek kadınlarımız için imkânsızdır. Unutulmamalıdır ki, kadınlar ekonomik ve sosyal alanda güçlendirildiğinde, ekonomik büyümeyi, sosyal gelişmeyi ve sürdürebilir kalkınmayı sağlarlar, liderlik ve değişimin temsilcisi olurlar.” Haber MerkeziYorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.