“Kaçak yollarla odun satanlar var”


“Kaçak yollarla odun satanlar var”

Eklenme Tarihi : 15-09-2013 / 11-36-37 635 Defa Okundu

Şanlıurfa oduncular pazarında faaliyet gösteren oduncular, başta kaçak elektrik, doğal gaz ve kömür ve daha bir çok nedenin işlerini bitirdiğini söyledi.

Şanlıurfa oduncular pazarında faaliyet gösteren oduncular, başta kaçak elektrik, doğal gaz ve kömür ve daha bir çok nedenin işlerini bitirdiğini söyledi.

Kent merkezindeki oduncular sitesinde yüzlerce vatandaş ekmeğini kazanmaya çalışıyor. Son zamanlarda doğal gazın kullanılması, elektriklerin kaçak yollarla kullanılması ve kaliteli kömürlerin piyasa çıkması üzerine odunculuğun bittiğini söyleyen oduncular, bu işi mecburiyetten yaptıklarını belirtti.

“Kaçak elektrik işimizi bitirdi”

Normal şartlar altında bu zamanlarda oduncuların boşta durmaması gerektiğini ancak şimdi bütün oduncuların boşta gezdiğini söyleyen Salih Aslan, “Kendimi bildim bileli bu işin içindeyim ama bu meslek artık bitti. Odun alan yok, hava sıcaklıkları düşmüyor, düşse dahi millet kaçak elektrik kullandığı için klima veya elektrikli soba kullanıyor. Dolayısıyla oduna ihtiyaç kalmıyor. Önceki senelerde bu zamanlarda durmadan çalışırdık ama şimdi hep oturuyoruz. Eskiden günde 15 ton odun sattığımız günleri hatırlıyorum, şimdi ise günde ancak 3-4 ton satıyoruz. Aynı zamanda müşteri olmadığı için odunları maliyetini kurtaracak şekilde satıyoruz. Odunların tonunu 350 ile 450 TL arasında satıyoruz. Odunda da kalite önemlidir, meşe odunu kaliteli olduğu için tonunu 450 TL’ye, kayısı odununu ise 350 TL’ye satıyoruz. Tabi nakliyesi de içinde olunca elimizde fazla bir kâr kalmıyor” şeklinde konuştu.

“Maliyetine satış yapıyoruz”

Sattıkları odunları Tokat, Şırnak, Bitlis ve Diyarbakır gibi illerden getirdiklerini söyleyen oduncular, işçilik ve nakliye masrafı eklenince maliyetine satış yaptıklarını ifade etti. Odunculuğun her geçen gün daha da gerilediğini söyleyen Ahmet Özgen, “Bu odunlar Şanlıurfa’da yetişmiyor, Tokat, Şırnak, Bitlis ve Diyarbakır gibi şehirlerden getiriyoruz, oradan getirince de maliyetli oluyor, bu da işçilik eklenince de bize pahalıya mal oluyor. Kârımızı katıp, satmaya kalkarsak, hiç müşteri bulamayız. Maliyetini kurtaracak şekilde satıyoruz, ki bunu yapmak zorundayız yoksa işimiz tamamen kapanır. İşimizin duraksamasının nedenini ekonomik krize bağlıyorum. İnsanlarda ekonomik kriz var, çoğu vatandaş asgari ücretle çalışıyor. Aldığı parayı hangi ihtiyacını karşılamak için kullanacak ki” ifadelerini kullandı.

“Kaçak yollarla odun satanlar var”


Facebook Yorumları

Site İçi Yorum Yaz

Site İçi Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. İlk yorum yapan siz olun.


Paylaş
 
 

Anket

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisinin işleyişi nasıl olmalıdır sizce?

Anket Sonuçları

Günün Gazetesi

Urfanatik Gazetesi

HAVA DURUMU

Havadurumu  • Urfanatik
  • Tasarım: Rose Ekol
  • sanalbasin.com üyesidir
Sitede yer alan yazılardan, yazarları ve kaynakları sorumludur. Sitede Yer Alan Bütün içerikler kaynak gösterilerek tekrar kullanılabilir. Gazetemiz, AA ve İHA abonesi olup kullanılan haberler ajans bilgisi dışında kullanılmasından doğabilecek zararlardan urfanatik gazetesi meshul değildir. Şanlıurfa'nın en güncel haber sitesinde yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. Oluşabilecek maddi yada manevi olumsuzluklardan sitemiz sorumlu değildir. we love google © 2003-2013