İşlerine her mevsim uyuyor

Şanlıurfa’da teknoloji ve modernleşmenin bitirdiği meslek sayısı artarken, teknolojiye yenik düşmeyerek, her geçen gün yıldızı daha da parlayan mezar taşı mesleği, bu anlamda ustaların yüzünü güldürüyor. Eski samanları sayıları az olan mezar taşı ustalar

İşlerine her mevsim uyuyor

Şanlıurfa’da teknoloji ve modernleşmenin bitirdiği meslek sayısı artarken, teknolojiye yenik düşmeyerek, her geçen gün yıldızı daha da parlayan mezar taşı mesleği, bu anlamda ustaların yüzünü güldürüyor.

Eski samanları sayıları az olan mezar taşı ustalarının sayısı her geçen dün daha da artıyor. Kent genelinde mezar taşı ustalığı yaparak geçimini sağlayan vatandaşlar, işlerinden memnun olduklarını belirtiyor. Yaz aylarında işlerinin devam ettiğini dile getiren ustalar, kış aylarında daha rahat çalıştıklarını belirtti. Kesilen taşlardan tozların çıkmaması için sürekli sulanması lazım diyen ustalar, kış aylarında yağışların olması sonucu taşların daha rahat kesildiğini belirtti.

5 yıldan beri mezar taşı ve taş ustalığı yapan Galip Yıldırım, işinden memnun olduğunu söylerken, 5 yılın verdiği tecrübeyle daha güzel işler yaptığını söyledi. 5 yıldan beri, taş ustalığı yaptığını belirten Yıldırım, mesleğine olan rağbetin her geçen gün daha çok arttığını ve zaman ilerledikçe daha çok ilgi gördüğünü kaydetti. Taş ustalığının bu kadar çok rağbet görmesini insanların maddi durumu ve mezar yeri problemiyle bağlantılı olduğunu belirten Yıldırım, “ 5 yıldan beri bu işi yapıyorum. Eskiden çok rağbet gören bir meslek değildi ama şimdi rağbet gören bir meslek konumuna geldi. Evini tarihi yapıda yaptırmak isteyen vatandaşlar gelip bizde taş yaptırıyorlar, ancak genel olarak mezar taşı yapıyoruz. Eskiden mezarlar hep sahipsizdi, kimse yakınının mezarına özen göstermiyordu ancak şimdi insanlar yakınlarının mezarına özen gösteriyor, gösterişli olmasını istiyor. Öte yandan maddi durumu iyi olan vatandaşlar, yakınlarının mezarını gösterişli olsun diye çok masraf yapıyor, biz de onlara bu hizmeti sunuyoruz” ifadelerini kullandı. Mezar taşı ve taş ustalığı yapan Yıldırım, taşları özel seçtiklerini ve belli onarımdan sonra kendilerine geldiğini belirtti. Mezar taşı fiyatlarının 150 TL’den başladığını söyleyen Yıldırım, bu fiyatların 2 bin TL’ye kadar çıktığını söyledi. Öte yandan emek isteyen bir iş olduğu için, çok zaman harcadıklarını söyleyen mezar taşı ustası, bir mezar taşının tamamlanması yaklaşık olarak 4 günlerini aldığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER